Dünyanın en güçlü roketi Falcon Heavy uzaya gönderildi!

Dünyanın en güçlü roketi olarak nitelendirilen ve SpaceX firması tarafından geliştirilmiş olan Falcon Heavy roketi uzaya gönderildi.


Dünyanın en güçlü roketi Falcon Heavy uzaya gönderildi!

SpaceX şirketinin dünyanın en kuvvetli roketi olarak bilinen Falcon Heavy modeli, Cape Canaveral uzay üssünden fırlatıldı. SpaceX ve Tesla firmalarının kurucusu Elon Musk roketin içerisine Tesla Roadster aracını da koydu. Roadster, uzaya giden ilk araba oldu.

Patlatıldıktan üç dakika sonra, sürat artırıcı roketlerinden ayrılan Falcon Heavy ve ikinci etap Dünya yörüngesine doğru ilerledikçe en riskli bölümün sona erdiği bildirildi. 2 roket görevini tamamladıktan sonra problemsiz dünyaya geri döndü. Falcon Heavy ise önümüzdeki saatler boyunca, Dünya’nın Van Allen radyasyon bandını dolaşacak.

Uzmanlar, ilk kez bir hükümet yerine özel bir firma tarafından senelerce uzaya yük taşıyan Falcon 9 roketinin turbo şarjlı versiyonunun piyasaya sürülmesi ile uzay uçuşunda mühim bir kilometre taşı konulduğuna dikkat çekiyorlar.

Bu arada Falcon Heavy’in ilk defa bir araba taşıması uzay yolculuğuna olan alakayı artırdı. Elon Musk’ın öbür firması Tesla tarafından üretilen elektrikli bir spor araba kırmızı Roadster’ın şoför koltuğunda SpaceX’in gömlek giysilerinden birini giymiş bir manken oturdu.

Falcon Heavy’in ilk uçuşu ile daha büyük roketler geliştirmek için SpaceX’e güç verdiğini söyleyen uzmanlar Musk’un Mars’a insanları gönderme hayalini gerçekleştirmesine yardımcı olabileceğini ifade ediyorlar.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Yeşilçam yıldızı Cüneyt Arkın’ın çok film çektiğine pişman!

Yeşilçam yıldızı Cüneyt Arkın’ın çok film çektiğine pişman!

Pelin Çift ile Yeşilçam Söyleşileri programına konuk olan usta oyuncu Cüneyt Arkın, "Keşke daha az çekseydim de dörtnala koşsaydım. Özgürlüklere, baharlara, çiçeklere" biçiminde konuştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz