Dünyanın en iyi öğretmenleri arasına giren ilk Türk

Samsun’un Ayvacık ilçesindeki Ayvacık Anaokulu Müdürü Nurten Akkuş, geçen Aralık ayında uluslararası bir vakıf tarafından ‘Dünyanın en iyi 50 öğretmen’ arasına seçilmesinin sonrasında, ikinci elemeyi de geçerek ilk 10’a girdi. Haberi bugün öğrenen Akkuş, Türkiye’yi finalde temsil edeceği ve dünyanın en iyi 10 öğretmeni arasına seçilen ilk Türk öğretmen olduğu için mutlu ve gururlu olduğunu belirtti.


Dünyanın en iyi öğretmenleri arasına giren ilk Türk

Samsun’un 22 bin nüfuslu Ayvacık ilçesindeki Ayvacık Anaokulu’nun müdürü olan 11 senelik öğretmen Nurten Akkuş, yaptığı projeler ve çalışmalar ile Türkiye’de çeşitli sivil toplum kuruluşlarından çeşitli ödüller kazanırken, geçen sene Aralık ayında dünyaca meşhur bir vakfın en iyi öğretmenleri seçtiği yarışmaya başvurdu. Akkuş, Hint asıllı işadamı Sunny Varkey’in eğitim alanında projeler geliştirmek maksadıyla kurduğu ve onursal başkanlığını ABD eski Başkanı Bill Clinton’ın üstlendiği Varkey Gems Vakfı (Varkey GEMS Foundation) ‘Küresel Öğretmen Ödülü Komitesi’nin (The Global Teacher Prize) 2018 senesi için seçtiği ‘En iyi 50 öğretmen’ arasında yer aldı. Yapılan değerlendirme ve elemenin sonrasında vakıf en iyi 10 öğretmeni de belirledi. Vakfın açıkladığı 10 finalist arasında Akkuş da yer aldı. Akkuş, bu başarısı ile dünyanın en iyi 10 öğretmeni arasına giren ilk Türk öğretmen oldu.

Haberi bu sabah öğrendiğini belirten Nurten Akkuş, “Bill Gates vakfın internet sitesinden yayınladığı video ile 10 finalisti bütün dünyaya aynı anda açıkladı. Ben de öğrendiğimde büyük heyecan yaşadım. Büyük çok büyük bir başarı. Dünyanın en iyi 10 öğretmeni arasına giren ilk Türk öğretmen olmak benim için çok büyük bir gurur. Ülkeme bu gurur yaşattığım için çok mutluyum. Şu an 10 finalist var ve 18 Martta ödül töreninde birinci açıklanacak. O gün ülkemizin bayrağı da ilk defa finalistlerin olduğu sahnede yer alacak. Bu da ayrı bir gurur. Bir Türk öğretmen olarak bunu başardığım için ülkeme bu mumluluğu yaşattığım için çok mutluyum. İnşallah, Allah birinci olmayı ve ülkeme bu başarıyı kazandırmayı da bana nasip eder. Eğer 1 milyon dolarlık büyük ödülü kazanırsam, bu parayı öncelikle bütün dünyada, Suriye’de, Filistin’de savaş mağduru olan, Afrika’da açlıkla ve fakirlikle mücadele eden çocuklar için proje geliştirip, eğitim olanağı bulamayan çocuklar için harcayacağım” şeklinde konuştu.

‘Babalara masal anlattırdı’

Ayvacık Anaokulu Müdürü Nurten Akkuş, 2009’da okulda ‘Baba bana bir masal anlat’ projesi başlattı. Şu an 81 öğrenci ve 4 öğretmenin görev yaptığı anaokulunun öğrencilerinin babaları haftanın belirli günlerinde okula gelerek çocuklarının bulunduğu sınıflarda masal anlatmaya başladı. Proje hem öğrenciler, hem de veliler tarafından büyük beğeni topladı. Çocuk ile baba arasındaki iletişimin güçlendirilmesini de sağlayan uygulama kısa zamanda alaka gördü. Akkuş, hazırladığı proje ile Sabancı Vakfı’nın toplumsal gelişmeye katkıda bulunan ‘Sıradışı kişilerin olağanüstü öykülerini’ anlattığı ‘Fark Yaratanlar’ programının yedinci sezonunda fark yaratanlar arasında gösterildi. Öte yandan proje bazı üniversitelerde araştırma konusu olarak işlendi. Zaman içerisinde proje, Türkiye genelindeki öbür anaokulu öğretmenlerine de örnek oldu. 8 sene sonunda bugün ‘Baba bana bir masal anlat’ projesi Türkiye’deki 45 ilde uygulanmaya başlandı.

Oyuncak kumbarası ıle köy cocukları ıcın oyuncak topladı

Akkuş öte yandan, 2014 senesinde ‘Oyuncak kumbarası’ projesi başlattı. Proje kapsamında kumbaralarda toplanan oyuncaklar, ihtiyacı olan köylerdeki anaokullarına gönderildi. Ortalama 40 anaokuluna oyuncak ve kırtasiye desteği verildi. Proje kapsamında ortalama 5 bin oyuncak toplandı. Projeye Samsun’dan ve Türkiye genelinden birçok kişi ve kurum destek verdi. Veli ve öğrenci iletişimini temin etmek maksadıyla, öğretmenler ve eğitim kurumlarının kullanımına ücretsiz olarak sunulan bir sosyal iletişim platformu Classloom tarafından verilen Eğitimde En İyiler Ödülleri’nde Samsun Ayvacık Anaokulu tarafından uygulanan ‘Oyuncak Kumbarası’ projesi en iyi ikinci sosyal sorumluluk projesi seçildi. Öğrencilerini ilk defa müzikal ile tanıştıran, helikopteri yakından görmelerini sağlayan Akkuş, yaptığı projelerle çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından senenin en iyi öğretmeni, senenin en sıradışı yöneticisi gibi ödüller de kazandı.

İlk Türk öğretmen de Samsun’dan seçilmişti

Samsun’un Çarşamba ilçesine 15 kilometre uzaklıktaki Kumköy İlkokulu’nun ‘müdür yetkili’ sınıf öğretmeni Dilek Livaneli, aynı vakıf tarafından 2014 senesinde dünyanın en iyi 50 öğretmeni arasında gösterilerek bu başarıyı elde eden ilk Türk öğretmen olmuştu.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Yeşilçam yıldızı Cüneyt Arkın’ın çok film çektiğine pişman!

Yeşilçam yıldızı Cüneyt Arkın’ın çok film çektiğine pişman!

Pelin Çift ile Yeşilçam Söyleşileri programına konuk olan usta oyuncu Cüneyt Arkın, "Keşke daha az çekseydim de dörtnala koşsaydım. Özgürlüklere, baharlara, çiçeklere" biçiminde konuştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz