e-Devlet soyağacı uygulaması için kota getiriliyor!

Vatandaşlar tarafından büyük ilgi gören ve bir süre sonra çöken soyağacı sistemiyle ilgili yeni bir karar geldi. Sistemde yaşanan yoğunluklar sebebiyle artık soyağacı sorgulamada günlük kota kullanılacak.


e-Devlet soyağacı uygulaması için kota getiriliyor!

Önceki gün saat 14.00’te hizmete giren uygulamadan gece 02.00’ye kadar ortalama 200 bin vatandaş soy bilgisinin çıktısını aldı. Gece sakinleşme beklenirken sistem 02.00- 04.00 saatleri arasında en yoğun anını yaşadı ve 2 saatte 110 bin çıktı alındı.

Gazete Habertürk’ten Fatmanur Boylu’nun haberine göre; sistem, saat 04.00’ten sonra yoğunluk sebebiyle askıya alındı.

”BUGÜN BU KADAR’ DİYECEĞİZ’

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürü Sinan Güner, Habertürk’e yaptığı açıklamada, bu kadar yoğunluk beklemediklerini belirtti.

Vatandaşların sakin olur diyerek gece saatlerini beklediğini söyleyen Güner, askıya alınan uygulamayla alakalı “Toplamda 310 bin sorgulama çıktısı verildi. Bu şekilde bir kapasitenin yürütülmesi imkânsız” şeklinde konuştu. Kapasite tespit çalışmaları yapıldığını kaydeden Güner, “Soy sorgulama için günlük belirli bir kota açacağız. ‘Bugün bu kadar’ diye ertesi güne aktaracağız” şeklinde konuştu.

‘ANNE BABAYLA DAHA ÇOK KONUŞSUNLAR’

Talebi normal gördüklerini belirten Güner, “Vatandaşlara hak vermek gerekir. Neyle karşılaşacaklarını merak ediyorlar. Vatandaş biraz sabretsin. Anne ve babalarıyla daha çok konuşup onlara sorsunlar. Biz hizmetimizin arkasındayız. Ne zaman açılacağı hakkında net tarih vermek çok zor. Kısa sürede açılacak” şeklinde konuştu.

Sinan Güner, Alt-Üst Soy Sorgulama Uygulaması’nın neden yaşama geçirildiği sorusuna da şu cevabı verdi:

“Bu hizmet zaten vardı. İl ve ilçe nüfus müdürlüklerinde dilekçe vererek, randevu alarak zaten talep ediliyordu ve oldukça fazlaydı. Yasaların el verdiği ölçüde anneanne, dede, torun gibi bilgilere ulaşmak mümkün. Daha önce vatandaş yan soylarını da öğrenmek için dilekçe veriyordu. Yetkililerin bu bilgileri vermesi yasak. İstediklerini alamayan vatandaş tartışma çıkarıyordu. Bu problemleri çözmek istedik.”

Kaynak: Habertürk

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Mustafa Sandal, servet değerindeki villayı Emina’ya verdi!

Mustafa Sandal, servet değerindeki villayı Emina’ya verdi!

Ünlü şarkıcı Mustafa Sandal, boşanma aşamasındaki eşi Emina'ya 15 milyonluk villayı bıraktı. Sandal'ın kendisinin de çalışma ofisinde konakladığı söyleniyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz