e-Devlet soyağacı uygulaması sistemi çökertti!

Kullanıma sunulan e-Devlet soyağacı sorgulama sayfası yoğun talep gördü ve e-Devlet’in geneline erişimde sorunları yaşandı. Sistemin kilitlenmesi ardından e- Devlet üzerinden dün devreye sokulan soyağacı sorgulama hizmeti geçici bir süre durduruldu.


e-Devlet soyağacı uygulaması sistemi çökertti!

Birçok bürokratik işlemi kamu kurumlarına gitmeden yapabilme olanağı sağlayan e-Devlet, soyağacı sorgulama hizmetiyle de dikkatleri üzerine çekti. e-Devlet’in dün hizmete soktuğu soyağacı sorgulama ekranı, gördüğü yoğun talep karşısında taleplere yanıt veremez hale geldi. Bu vaziyetin sonrasında turkiye.gov.tr adresi de kilitlendi.

Vatandaşlar soyağacı sorgulama dışında yapmak istedikleri hizmetlere de erişemedi. Yoğunluk azalmayınca, E Devlet’te yer verilen soyağacı sorgulama sayfası bakıma alınarak hizmetin şuan için durdurulduğu bilgisi vatandaşlarla paylaşıldı.

Bu sabahtan itibaren -Devlet soyağacı sorgulama hizmetine ulaşmaya çalışanlar kişilerin karşısına “Yapılan teknik bir çalışma sebebiyle hizmet sunulamamaktadır” uyarısı çıkıyor.

Soyağacı nedir?

Nüfus Hizmetlerinin yürütülmesi ile nüfus kayıtlarının tutulmasına ve nüfus kayıtlarına ilişkin bilgi ve belge verilmesine ilişkin hususlar 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Yasası ve bu Yasanın Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik ile düzenlendi.

1 saatte 33 bin belge

Alt soy üst soy raporu kullanıma açıldığı gün e-Devlet üstünden 1 saat içerisinde ortalama 33 bin belge üretildi.

Üretilen belgelerde kişilerin sadece kendilerine ait alt ve üst soy bilgileri yer alıyor. Belgelerde, 6698 Sayılı “Kişisel Verilerin Korunması Yasası” gereğince kardeşler gibi yan soylarına ait bilgiler ise e-Devlet üstünden paylaşılmıyor.

Soyağacı sorgulamak için TIKLAYIN

5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Yasasının 44’üncü maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi “Nüfus kayıt örneklerini; kaydın sahipleri yahut bunların eşleri ile veli, vasi, alt ve üst soyları ya da bu kişilere ait vekillik belgesini ibraz edenler, nüfus müdürlüklerinden doğrudan almaya yetkilidirler.” hükmünde. 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununda soyağacı yahut soy kütüğü ya da şecere verilmesine yönelik bir düzenleme bulunmadığından, bu yöndeki istekler yukarıda söylenen mevzuat hükmü doğrultusunda ilgililerin alt ve üst soylarına ait gerçekleştirilen nüfus kayıt örnekleri ile sağlanıyor. Bu sebeple, kişiler fakat alt ve üst soylarını kapsayan nüfus kayıt örneklerini bulundukları yer nüfus müdürlüğünden almaları mümkün. Bunun dışındaki istekler 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Yasasının 44’üncü maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi ve 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Yasasının 7, 9 ve 21’inci maddeleri ve 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Yasasının 4, 5, 6 ve 8’inci maddeleri uyarınca, ilgililerin soyağacı ya da soy kütüğü olarak tanımlanan isteklerin yerine getirilmesi mümkün değil.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Yeşilçam yıldızı Cüneyt Arkın’ın çok film çektiğine pişman!

Yeşilçam yıldızı Cüneyt Arkın’ın çok film çektiğine pişman!

Pelin Çift ile Yeşilçam Söyleşileri programına konuk olan usta oyuncu Cüneyt Arkın, "Keşke daha az çekseydim de dörtnala koşsaydım. Özgürlüklere, baharlara, çiçeklere" biçiminde konuştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz