e-Okul VBS kullanarak takdir, teşekkür, karne notu nasıl hesaplanır?

e-Okul’da öğretmenler öğrencileri için son bilgi girişlerini tamamladı. Veliler ve öğrenciler Cuma gününü heyecanla beklerken e-Okul VBS sistemi üzerinden not hesaplaması yapıp devamsızlık günlerini kontrol edebilirler.


e-Okul VBS kullanarak takdir, teşekkür, karne notu nasıl hesaplanır?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), resmi web siteleri olan e-Okul ve EBA’da hangi işlemler yapılıyor? Veli Bilgilendirme Sistemi’nde öğrencilerin eğitim-öğretim döneminde haftalık ders programında, sınav notlarına, devamsızlık vaziyetinden, proje ödevlerine dair birçok işlemleri görebilirken, Eğitim Bilişim Ağı’nda öğrencilerin ders konularında ve taktir teşekkür hesaplama yapabiliyor. Gerek öğrenciler gerek veliler ‘karne notu’ heyecanında.

E-OKUL GİRİŞ SAYFASI

Sayfaya girildiğinde en üst sağ tarafında MEB Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı’nın altında “Diploma Doğrulama” ve Yardım Masası bulunmakta. Diploma Doğrulama sayfasında 2008 senesinden sonra Açık Öğretim kurumlarında okuyan öğrenciler sorgulama yapabiliyor. Yardım Masası sayfasında ise direkt olarak MEBBİS sayfasına yönlendirme yapılıyor.

Öğrencilerin ve velilerin sayfada gireceği yer ise “Veli Bilgilendirme Sistemi” bölümüdür. Sayfanın sağ tarafında olan bu bölümde öncelikle: Resimdeki rakamlar (üst tarafta çıkar), Öğrenci T.C. Kimlik Numarası ve Öğrenci OkulNumarası bulunmakta. Veli yahut öğrenci sisteme girdiğinde, ikinci güvenlik sorusu olan fotoğraf bölümü çıkıyor. Öğrenci yahut Veli, sisteme girilmesi istenen öğrencinin fotoğrafına tıklayarak: Sınav neticeleri, devamsızlık, haftalık ders programlarını görebiliyor.

EBA TAKTİR TEŞEKKÜR HESAPLAMA

Eğitim Bilişim Ağı (EBA) sisteminde, öğrenciler internet olmaksızın e-Okul sisteminde sınav neticeleri ve sözlü notlarını gördükten sonra, taktir ve teşekkür hesaplama yapabiliyor. Bu işlemler ‘internet’ olmadan da yapılabilmekte. EBA’nın sisteminde yer verilen ve internetsiz olarak Excel’de ders adları değiştirilerek, 1.yazılı, 2.yazılı ve 3.yazılı not bilgileri haricinde, 1.sözlü, 2.sözlü ve 3.sözlü notları yazılarak takdir teşekkür hesaplaması yapılabiliyor. Excel’de kullanımı aktif etmeden ders bilgileri değiştirilmiyor. Aktif edildikten sonra ders bilgileri değiştirilerek gerçek neticeler elde edilebiliyor.

MİLLİ EĞİTİM BAKANI: ÖDEV VERMEYİN

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, 15 tatile girecek olan öğrenciler için öğretmenlerden talepte bulundu. Bakan Yılmaz “Her zaman tatillere girerken Bakanlık olarak açıklama gönderiyoruz. Öğretmenlere diyoruz ki, ‘Lütfen öğrencilerinize ödev vermeyin.’ Hiçbir öğrenciye biz ödev verilmesini istemiyoruz.” açıklamasında bulundu.

Tatili hem eğlenmek hem öğrenmek maksatlı kullanılmasını isteyen Bakan Yılmaz “Ankara’da ise Ankara’yı gezsinler, Sivas’ta ise Sivas’ı, Konya’da ise Konya’yı gezsinler. Konya’da Mevlana’yı gezince, Yazma Eserler Kütüphanesi’ni gezince, Selimiye Camisi’ni gezince, bu kendilerinin en güzel eğitimi olur. Bunu ödevden saymasınlar” sözlerini belirtti.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Karne tatili yapmadan kar tatili yaptılar

Karne tatili yapmadan kar tatili yaptılar

Yoğun kar yağışının etkili olduğu Nevşehir, Bolu, Karaman, Niğde, Bayburt ve Sivas'ta eğitime bir günlük ara verildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz