Eğitim kalitesi eleştirildi ve meclise soru önergesi verildi

CHP Milletvekili Gülay Yedekci, Türkiye’nin son dönemlerde eğitim alanında kalitesinin düştüğünü belirterek meclise soru önergesi verdi.


Eğitim kalitesi eleştirildi ve meclise soru önergesi verildi

CHP İstanbul Milletvekili Gülay Yedekci, eğitim ile ilgili soru önergesini ve şikayetini Meclis’e taşıdı. Yedekci, Türkiye’de son yıllarda eğitim kalitesinde düşen göstergelerin verilerini topladı ve MEB tarafından yayınlanan istatistikler ile sorunu meclis gündemine taşıdı. CHP parti olarak Türkiye’nin eğitim sisteminde ciddi sorunlar olduğunu ve yapılan yeni düzenlemelerle bunun daha kötüye gittiğini her fırsatta vurguluyor. Ancak hükümet kanadından sürekli olarak eğitim sisteminde yeni bir dönem başladığı ve durumun eskiye nazaran çok daha iyi olduğuna dair açıklamalar geliyor. Bunun son örneği olarak TEOG sınavları ile alakalı yapılan düzenlemeler gösteriliyor.

SORU ÖNERGESİ SUNULDU

Meclis’te yapılacak olan tartışmalar ve görüşmeler süresi boyunca eğitimde yaşanan düşüşün kalitesiz ve yap-boz tahtasına dönen bir sistemden dolayı kaynaklandığını açıklayan Yedekci, Türk eğitim ve öğretim sisteminde özel okul sayısında %100 oranında artış, özel okul kayıtlarında ise geçen yıla oranla %7.6 oranında yükseliş olduğunu açıkladı. Devlet tarafından özel okul desteğinin yoksul öğrencilere verilmesi gerektiği yerde parası ve maddi durumu olan vatandaşlara yardım yapıldığını ifade eden Yedekci, uzun soru önergesi ile MEB’e sorduğu soru listesinde 10+ soruya yanıt verilmesini istedi.

TÜRKİYE FEN, BİLİM VE TEKNOLOJİYE YÖNELMESİ GEREKLİDİR!

CHP İstanbul Milletvekili Gülay Yedekci, Türkiye’nin eğitimde daha fazla Fen, Bilim ve Teknoloji alanlarına yönelmesi uyarısında bulunurken, bu sayede çok daha fazla gelişmiş ve gelişen Türkiye’nin olabilecek olduğunu, ancak bunların olmaması durumunda Türkiye’nin ilerlemesinin önünde büyük engellerin söz konusu olduğunu belirtti. UNİCEF tarafından yayınlanan eğitim kalitesi raporlarında Türkiye’nin son sıralarda olan sırasına da yer veren Yedekci, UNİCEF raporunda eğitim kalitesizliği konusunda dünyada birinci olduğunu ve bu sorunun bir an önce giderilmesi gerektiğini açıkladı.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Meclis Gündemine Taşınıyor

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Meclis Gündemine Taşınıyor

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman'ın Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği bölümünden yeni mezun oğlu Enes Karaman'ın, İsmail Kahraman'ın oluruyla TBMM'de işe başlaması Meclis gündemine taşındı. Daha önce de Prof. Dr. Karaman'ın belediyede memur olan kardeşi, Milli Savunma Bakanlığı'nda daire başkanı olmuştu.

One comment
  1. CHP’ içinde Akli dengesi yerinde olan ve Millet sevdalısı bir kaç gibi varmış Helal olsun Gerekli İşlemler gerçekleştirilsin ve Hayata Geçsin Gençlerimiz çocuklarımız Geleceğimizdir iyi konumlarda eğitim süreçlerini bitirsinler Ve Hayata güzel adımlar atsınlar Tebrik Ediyorum Böyle şeylerle Meşgul edin Yüce Meclisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz