Eğitim kalitesi eleştirildi ve meclise soru önergesi verildi

CHP Milletvekili Gülay Yedekci, Türkiye’nin son dönemlerde eğitim alanında kalitesinin düştüğünü belirterek meclise soru önergesi verdi.


Eğitim kalitesi eleştirildi ve meclise soru önergesi verildi

CHP İstanbul Milletvekili Gülay Yedekci, eğitim ile ilgili soru önergesini ve şikayetini Meclis’e taşıdı. Yedekci, Türkiye’de son yıllarda eğitim kalitesinde düşen göstergelerin verilerini topladı ve MEB tarafından yayınlanan istatistikler ile sorunu meclis gündemine taşıdı. CHP parti olarak Türkiye’nin eğitim sisteminde ciddi sorunlar olduğunu ve yapılan yeni düzenlemelerle bunun daha kötüye gittiğini her fırsatta vurguluyor. Ancak hükümet kanadından sürekli olarak eğitim sisteminde yeni bir dönem başladığı ve durumun eskiye nazaran çok daha iyi olduğuna dair açıklamalar geliyor. Bunun son örneği olarak TEOG sınavları ile alakalı yapılan düzenlemeler gösteriliyor.

SORU ÖNERGESİ SUNULDU

Meclis’te yapılacak olan tartışmalar ve görüşmeler süresi boyunca eğitimde yaşanan düşüşün kalitesiz ve yap-boz tahtasına dönen bir sistemden dolayı kaynaklandığını açıklayan Yedekci, Türk eğitim ve öğretim sisteminde özel okul sayısında %100 oranında artış, özel okul kayıtlarında ise geçen yıla oranla %7.6 oranında yükseliş olduğunu açıkladı. Devlet tarafından özel okul desteğinin yoksul öğrencilere verilmesi gerektiği yerde parası ve maddi durumu olan vatandaşlara yardım yapıldığını ifade eden Yedekci, uzun soru önergesi ile MEB’e sorduğu soru listesinde 10+ soruya yanıt verilmesini istedi.

TÜRKİYE FEN, BİLİM VE TEKNOLOJİYE YÖNELMESİ GEREKLİDİR!

CHP İstanbul Milletvekili Gülay Yedekci, Türkiye’nin eğitimde daha fazla Fen, Bilim ve Teknoloji alanlarına yönelmesi uyarısında bulunurken, bu sayede çok daha fazla gelişmiş ve gelişen Türkiye’nin olabilecek olduğunu, ancak bunların olmaması durumunda Türkiye’nin ilerlemesinin önünde büyük engellerin söz konusu olduğunu belirtti. UNİCEF tarafından yayınlanan eğitim kalitesi raporlarında Türkiye’nin son sıralarda olan sırasına da yer veren Yedekci, UNİCEF raporunda eğitim kalitesizliği konusunda dünyada birinci olduğunu ve bu sorunun bir an önce giderilmesi gerektiğini açıkladı.

Yazar: Hakan Yenihayat

Hakan Yenihayat
Sakarya Üniversitesi mezunu olan Hakan Yenihayat 1974 Yılında İzmir'de doğmuştur. İyi bir dinleyici ve anlatıcı olan Yenihayat, haber sektöründe kendini geliştirerek kısa zamanda birçok başarıya imza atmış olup kariyerine basın odaklı olarak devam etmektedir.

İlginizi Çekebilir

Nabi Avcı 15 Temmuz hainleri üzerinden ABD’ye mesaj verdi

Nabi Avcı 15 Temmuz hainleri üzerinden ABD’ye mesaj verdi

AK Parti Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Nabi Avcı, ABD ve Türkiye arasında yaşanan vize krizi ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

One comment

  1. CHP’ içinde Akli dengesi yerinde olan ve Millet sevdalısı bir kaç gibi varmış Helal olsun Gerekli İşlemler gerçekleştirilsin ve Hayata Geçsin Gençlerimiz çocuklarımız Geleceğimizdir iyi konumlarda eğitim süreçlerini bitirsinler Ve Hayata güzel adımlar atsınlar Tebrik Ediyorum Böyle şeylerle Meşgul edin Yüce Meclisi

Bir Cevap Yazın

İsminizi yazmadan "Misafir" şeklinde yorum yapabilirsiniz. Yorumlarınız uygun görülürse 30 dakika içerisinde yayına alınacaktır.

Yorum Yaz