2023 ALES 3 sonuçları açıklanıyor!

2023 ALES 3 sonuçları açıklanıyor, adaylar akademik hedeflerine bir adım daha yaklaşmanın heyecanını yaşıyor.

2023 ALES 3 sonuçları açıklanıyor!

Üniversitelerde akademik kariyer yapmak isteyen adaylar, 19 Kasım tarihinde gerçekleşen ALES sonuçlarını heyecanla bekliyor. ÖSYM tarafından yapılan duyuruya göre, ALES  3 sınav sonuçları bugün itibariyle açıklanacak. ALES 3 sınavına katılan adaylar, sonuçlarına ÖSYM'nin resmi web sitesi olan https://sonuc.osym.gov.tr ve mobil uygulaması üzerinden ulaşabilecekler. Mevcut sonuçlar, sınava giren adaylar için önem arz ediyor.

Sınav sonuçları, her adayın performansını ölçmek üzere çoktan seçmeli sorulardan oluşan testler üzerinden değerlendirildi. ÖSYM, cevap kâğıtlarını optik okuyucu ile okuyarak bilgisayar ortamında değerlendirdi. Doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplandı. Ardından her adayın ham puanları hesaplanacak. Ham puanlar, sınavı geçerli tüm adayların ortalaması ve standart sapması kullanılarak standart puanlara dönüştürülüyor. 

Her aday için Sayısal ve Sözel Standart Puanlar hesaplanıyor. Standart puanlar temel alınarak her aday için sayısal ağırlıklı, sözel ağırlıklı ve eşit ağırlıklı olmak üzere 3 farklı ağırlıklı puan hesaplanacak. Adaylar, T.C. Kimlik ya da Y.U. Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM'nin resmi internet sitesi üzerinden sınav sonuçlarını sorgulayabilecek. 

2023 ALES 3 sonuçları açıklanıyor!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz yorum eklenmemiş ilk ekleyen olmak istemez misin?