KKTC'de sahte diploma skandalında şok gelişme!

Sahte diploma skandalı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti üniversitelerini sarstı. İşte son gelişme!

KKTC'de sahte diploma skandalında şok gelişme!

Sahte diploma skandalı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti üniversitelerini sarstı. İşte son gelişme!

Kıbrıs üniversiteleri, sahte diplomalar ve rüşvet içeren yaygın yolsuzluk iddiaları nedeniyle bir kez daha inceleme altında; eğitim otoriteleri bu durumu büyük ölçüde yüksek öğretim kurumlarının düzensiz genişlemesine ve yetersiz denetime atfediyor.

KKTC ÜNİVERSİTELERİNDE RÜŞVET SKANDALI

Son skandal, Kıbrıs Sağlık ve Sosyal Bilimler Üniversitesi (KSTU) mütevelli heyetinde başkan yardımcısı olarak görev yapan eski eğitim bakanı Kemal Dürüst'ün tutuklanmasıyla ortaya çıktı.

Dürüst'ün tutuklanması, son on yılda ülkenin yüksek öğrenim sektörünü sıkıntıya sokan bir dizi olayın sonuncusu oldu.

Yetkililer, KSTU tarafından verilen sahte diplomaların tam sayısını henüz açıklamadı.

Soruşturma, üniversiteleri denetlemekten sorumlu düzenleyici kurum olan YÖDAK'ı da kapsayacak şekilde genişletildi.

KONSEY BAŞKANI DA TUTUKLANDI

Konsey başkanı Turgay Avcı da diploma karşılığında rüşvet aldığı şüphesiyle tutuklandı. Dürüst kefaletle serbest bırakılırken, Avcı'nın soruşturması sürüyor.

Skandalın Kıbrıs Türk parlamentosunda şok dalgaları yaratması, Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu'nun acil eylem sözü vermesine yol açtı. Eleştirilere yanıt olarak "Birbiri ardına kapatmalar yakında gündeme gelecek" dedi.

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcısı Abdullah Yücel Öztoprak, üniversitelerin çoğalması ve denetimlerin gevşekliği göz önüne alındığında krizin kaçınılmaz olduğu konusunda uyardı.

Milliyet gazetesine konuşan Öztoprak, "Üniversitelerin sayısı çok fazla, onları denetleyecek mekanizma da yetersiz" diyerek, üniversitelerin hesap verebilirliğinin sağlanması için bağımsız denetim yapılması çağrısında bulundu.

"Standartları karşılamayan üniversiteler kapatılmalıdır" diyerek, krize karşı Türkiye'den müdahale çağrısında bulundu.

Doğu Akdeniz Üniversitesi akademik personel sendikası da benzer duyguları yineleyerek üniversitelerin denetimsiz genişlemesini yolsuzluğa zemin hazırlayarak kınadı. Standartların altındaki kurumların kapatılmasını savunan sendika, "Devletin hiçbir kontrolünün olmadığı bu alan sahte bir diploma cenneti yarattı." dedi.

Kıbrıs Türk tarafı şu anda küresel ortalamalarla karşılaştırıldığında orantısız derecede yüksek sayıda üniversiteye sahiptir; adanın kuzey tarafında 15.000 kişiye bir kurum düşmekte olup küresel ortalamaların çok üzerindedir.

KKTC'de sahte diploma skandalında şok gelişme!