Yükseköğretim Kurulu dönüştürme kararını açıkladı

Ön lisans bölümü olan Adalet artık öğrenci almıyor. Alım durdu dönüştürme başlıyor.

Yükseköğretim Kurulu dönüştürme kararını açıkladı

Yükseköğretim Kurulu  öğrenci statülerinde herhangi bir değişiklik olmayacak şeklindeki açıklamasıyla, Adalet ve Hukuk Büro Yönetimi ön lisans programlarını dönüştürme kararı aldı. Yapılan duyuruda, çağın gereksinimlerine uygun olarak yükseköğretim programlarının kapatılarak veya dönüştürülerek yerlerine yeni programların getirildiği vurgulandı.

Önümüzdeki eğitim döneminde, bilişim, yazılım ve yapay zeka odaklı yeni programların açılacağı belirtilerek, Adalet Bakanlığı'nın İnsan Hakları Eylem Planı çerçevesinde Adalet ön lisans programının öğrenci alımının durdurulduğu ve örgün öğretime devam eden programların kontenjanlarının düşürüldüğü hatırlatıldı.

Yapılan Yükseköğretim Genel Kurul kararıyla sadece iki programın dönüşeceği belirtilerek, Adalet Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği ön lisans programlarının Mahkeme Büro Hizmetleri programına dönüştürülmesine karar verildiği ifade edildi. Öğrencilerin statülerinde ve öğrencilik haklarında herhangi bir değişiklik olmayacağı vurgulanarak, Adalet meslek yüksekokullarının aynı üniversitelerde meslek yüksekokulu adı altında devam edebileceği bildirildi.

Üniversitelerin, dönüştürülen programların yerine yeni program tekliflerinde bulunabilecekleri belirtilerek, yeni açılan ön lisans programlarına dikey geçişin mümkün olacağı ifade edildi. Öğrencilere daha güncel ve çağa uygun eğitim imkanları sunma amacını taşıdığı belirtilerek, değişikliklerin eğitim kalitesini artırmaya yönelik olduğu vurgulandı.

Yükseköğretim Kurulu dönüştürme kararını açıkladı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz yorum eklenmemiş ilk ekleyen olmak istemez misin?