Ekmek üreticileri fiyatların belirlenmesi için mahkeme yolunu tuttu!

Ekmek fiyatlarının düzenlenmesinde 3 bakanlıktan görüş alınması zorunluluğu getirilmesi ekmek üreticilerini kızdırdı. Üreticiler, tebliğin iptali için mahkemede haklarını arayacak.


Ekmek üreticileri fiyatların belirlenmesi için mahkeme yolunu tuttu!

Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Çeşitleri Tebliği’nin 1 Ocak 2018 tarihinde yürürlüğe girmesi ile ekmekte yeni bir dönem başlarken, ekmek fiyatlarının tespit edilirken Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın onayının alınması mecburi hale getirildi.

“3 BAKANLIĞA SORMAK ÜRETİCİYE DARBE VURUR”

Türkiye Ekmek İşverenleri Sendikası Başkan Vekili Çetin Keçeli, ekmek üretiminde tüm girdilerin fiyatlarının serbest piyasada tespit edileceğini, buna rağmen fiyat düzenlemesinde 3 bakanlıktan onay aranması zorunluluğunun üreticilere büyük darbe vuracağını iddia etti.

BÜROKRASİ ARTIYOR

“Un, maya, elektrik, yakıt maliyetleri serbest piyasada oluşuyor” diyen Keçeli, “Buna rağmen ekmekte fiyat düzenlemesi bakanlıkların onayına bırakılıyor. Bu da bürokrasinin artmasına, sektöre girmek isteyen sermayenin de uzaklaşmasına neden olacak. Tebliğin bu maddesi üreticilere büyük darbe indirdi. Tebliğin iptali için İdare Mahkemesi’ne gideceğiz” diyerek konuştu. Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı ise düzenleme ile valiliklerin ekmek fiyatlarında düzenlemeye itiraz hakkı getirildiğini söyleyerek, “Önceki uygulamaya ek olarak, 3 bakanlığın görüş ve onayının alınması uygulaması getiriliyor. Zaman içinde uygulamanın artısı eksisi görülecek” şeklinde konuştu.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
FETÖ mağduru subaylar görevlerine geri dönemiyor!

FETÖ mağduru subaylar görevlerine geri dönemiyor!

TSK'da gündeme gelen FETÖ itirafçısı subayların görevlerine iadesi sorunu devam ederken bu kez de FETÖ'cülerin kumpaslarıyla mağdur duruma gelen subayların görevlerine dönüşleriyle alakalı bir gelişme yaşandı. Danıştay 12. Dairesi, aylardır üniformalarına kavuşacakları kararı bekleyen FETÖ mağduru 7 subayla alakalı dosyaları, son görev yerlerinin olduğu idare mahkemelerine gönderme kararı verdi. Bu karar, benzer durumdaki yüzlerce subayın orduya yeniden dönüşünü 1 sene daha erteleyecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz