Altın biriktirenler dikkat! Bu uyarı sizlere!

Altın zirvenin yıldızı iken bir anda düştü. Peki bu düşüş devam edecek mi?

Altın biriktirenler dikkat! Bu uyarı sizlere!

Altın fiyatları son günlerdeki hızlı yükselişin ardından beklenmedik bir şekilde çakılarak değer kaybetti. Federal Rezerv başkanının açıklamalarıyla şekillenen bu ani dönüş, akşam saatlerinde altın piyasasında önemli bir düşüşe neden oldu.

FED'in para politikasında sıkılaşmanın sona erdiği haberinin ardından faiz indirimlerine geçileceği beklentisi, altın fiyatlarını tarihin en yüksek seviyelerine taşımıştı. Merkez bankalarının rezerv artışı konusundaki belirsizliklerle birleşen bir gelişme sonucunda gram altın fiyatları düştü. Alış fiyatı 1899 TL olan gram altın, 1881 TL'ye çekilirken, satış fiyatı da 1916 TL'den 1882 TL'ye geriledi.

Öne çıkan bir ankete göre, merkez bankalarının % 24'ü 2024 yılı içinde rezerv artışı planlıyor. Bu durum, altın piyasasındaki dalgalanmalara etki eden önemli bir faktör olarak değerlendiriliyor. Altının genel performansı, diğer emtialara göre yüksek olsa da, analistler arasında altının 2 bin 100 dolar barajını aşma tahminleri konusunda şüpheler ortaya çıktı. Altını destekleyen isimlerden biri olan Peter Schiff, altının henüz keşfedilmemiş bir bölgede işlem gördüğünü iddia etti. Bitcoin'in rekor kırabilmesi için hala %60'ın üzerinde değer kazanması gerektiğini vurguladı.

Finans dünyasının önde gelen isimleri ve piyasa gözlemcileri, altın fiyatlarındaki bu son düşüşün ardında yatan potansiyeli değerlendirdi. Bloomberg kıdemlisi Mike McGlone, altının diğer emtialara göre daha iyi bir performans sergileyebileceğini belirterek, gelecek için olumlu potansiyel gördüğünü ifade etti.

Altın biriktirenler dikkat! Bu uyarı sizlere!