Altın fiyatları FED açıklaması sonrası hareketlendi

Altın fiyatları, Amerikan Merkez Bankası (FED) tarafından açıklanan kasım ayına ait Kişisel Tüketim Harcamaları Fiyat Endeksi sonrasında hareketlendi.

Altın fiyatları FED açıklaması sonrası hareketlendi

Amerikan Merkez Bankası'nın (FED) açıkladığı Kasım ayına ilişkin Kişisel Tüketim Harcamaları Fiyat Endeksi verisi sonrasında altın fiyatları hareketlendi. PCE enflasyonu kasım ayı itibariyle 0,3 puan düştü ve yıllık oran ise 2,6 şeklinde oluştu. 

PCE enflasyonunda yıllık artış beklentisi ise %3,3 seviyesindeydi. Böylelikle ABD çekirdek PCE oranı kasım ayında %0,1 oranında artarken, beklentiler ise bu oranın %0,2 düzeyinde olması şeklindeydi. Dolayısıyla enflasyon açısından FED tarafından önemli bir gösterge olarak kabul edilen PCE endeksindeki artışın beklentilerin altında gerçekleşmesi nedeniyle altın fiyatları da bu gelişmeden etkilenerek yükseldi. 

Altın fiyatları bu açıklama sonrası yükseldi

Verilerin açıklanması sonrasında altın fiyatlarında önemli hareketlilik yaşanırken, ons altın fiyatı saat 17.00'da 2.069 USD olarak gerçekleşirken, gram altın fiyatı ise 1.944 USD ile rekor kırmış oldu.

Altın fiyatları FED açıklaması sonrası hareketlendi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz yorum eklenmemiş ilk ekleyen olmak istemez misin?