Altın yeni rekorunu kırdı!

FED'in faiz indirimi iddialarının hemen ardından, altın fiyatları rekor tazeledi.

Altın yeni rekorunu kırdı!

Temel enflasyon raporunda hafif bir artış görülmesine rağmen yatırımcıların Fed'in bu yıl faiz oranlarını düşüreceğinden emin olmasıyla altın dün yeni bir rekora daha ulaştı.

Değerli metal, ABD merkez bankasının kredi koşullarında gevşeme sinyali vermesiyle bu yıl sağlıklı bir alım ilgisi gördü.

Ons altın dün 2.256,44 dolarlık yeni bir zirveye ulaştı.

29 Mart'ta, Fed'in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan yakından izlenen kişisel tüketim harcamaları (PCE) endeksi, Şubat ayına göre Mart ayında yıllık bazda küçük bir artış gösterdi, ancak çekirdek veriler biraz geriledi.

Jerome Powell, son enflasyon verilerinin Fed'in isteyeceğinden daha yüksek olmasına rağmen Şubat rakamlarının "kesinlikle görmek istediklerimize daha uygun" olduğunu söyledi.

Verilerin Haziran ayı faiz oranı indirimine ilişkin beklentileri üzerinde çok az etkisi olduğu görüldü, ancak Powell bunların 2008 küresel mali krizinden sonra görülen seviyelere düşme ihtimalinin düşük olduğu konusunda uyardı.

Fiyatlar üzerindeki yukarı yönlü baskıya ek olarak, İsrail'in Gazze'de Hamas'a karşı yürüttüğü savaşın daha da yayılacağı endişesi ve artan jeopolitik gerilimler nedeniyle yaşanan çalkantılı dönemlerde güvenli liman olarak talep edilmesi de fiyatlar üzerinde artışa neden oluyor.

Bu arada tüccarlar uzun süredir devam eden Ukrayna ihtilafındaki gelişmeleri de yakından takip ediyor.

Külçe altın herhangi bir faiz yaratmadığı için merkez bankalarının borçlanma maliyetlerini düşürmesi fayda sağlıyor çünkü güvenli liman statüsü onu yatırımcılar için daha çekici kılıyor.

Altın yeni rekorunu kırdı!