Asgari ücrette son durumu Bakan Işıkhan duyurdu

Asgari ücrete ilişkin olarak açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, son durum hakkında bilgiler paylaştı.

Asgari ücrette son durumu Bakan Işıkhan duyurdu

Beştepe'de yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı başlamadan önce gazetecilerin sorularını cevaplayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun önümüzdeki hafta ilk toplantısını yapacağını hatırlattı. 

Pazartesi ilk toplantı yapılacak

Pazartesi günü sürecin başlayacağını belirten Bakan Işıkhan, bürokratların komisyonlarla çalıştıklarını ve bu çalışmaların sonuçlarını paylaşacaklarını ifade etti. Asgari ücret görüşmelerinin hangi tarihte sonuçlanacağı hakkında bilgi veren Bakan Işıkhan, bunun komisyonun çalışmasına bağlı olduğunu ve teknik çalışmaların yapıldığını söyledi. Bakan Işıkhan ayrıca, asgari ücreti 31 Aralık tarihine kadar Resmi Gazete'de yayınlamak zorunda olduklarını hatırlattı. Sonucun erken açıklanmasının komisyonların çalışma hızına bağlı olduğunu vurgulayan Bakan Işıkhan, Pazartesi günü Türk-İş ve TİSK başkanları ile ilk toplantının yapılacağını belirtti. 

Enflasyon, asgari ücret, işveren desteği, ara zam

Süreç hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bilgi verdiğini aktaran Işıkhan, her zaman olduğu gibi çalışanları enflasyona ezdirmeyeceklerini öne sürdü. İşveren desteği konusuna da değinen Işıkhan, bu konunun da komisyonda gündeme alınacağını belirtti. 2024 yılında asgari ücrete ara zam yapılmayacağını hatırlatan Işıkhan, tek seferlik zam yapılacağını yineledi. Asgari Ücret Yönetmeliği'ne göre yılda bir kez zam yapıldığını belirten Işıkhan, geçtiğimiz yıl Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla asgari ücrette ikinci zammı yaptıklarını söyledi.

Asgari ücrette son durumu Bakan Işıkhan duyurdu