Bakan Şimşek G20 zirvesine dair açıklamada bulundu

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Brezilya’da düzenlenen G20 zirvesine katıldı.

Bakan Şimşek G20 zirvesine dair açıklamada bulundu

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Brezilya’da düzenlenen G20 zirvesine katıldı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Brezilya'nın Sau Paulo kentinde yılın ilk G20 maliye bakanları ve merkez bankası başkanları toplantısında bir dizi görüşme gerçekleştirdi.

Şimşek, sosyal medya platformu X'te şunları yazdı: "İkili görüşmelerimde Türkiye ekonomisine ilişkin gelişmeleri değerlendirirken, çok taraflı kalkınma bankaları ve ülkelerle ilişkilerimizi ve iş birliğimizi güçlendirecek konularda görüş alışverişinde bulunduk."

Şimşek, 28 Şubat'ta G20 zirvesi kapsamında ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ile bir araya geldi.

Bu arada, ev sahibi Brezilya, en büyük 20 ekonominin maliye bakanlarının toplantısının, üyelerin devam eden "jeopolitik çatışmalar" konusunda bölünmüş olması nedeniyle ortak bir açıklama yapılmadan sona erdiğini söyledi.

Maliye Bakanı Fernando Haddad, 29 Şubat'ta Sao Paulo'da düzenlenen iki günlük toplantının kapanışında düzenlediği basın toplantısında, " Ukrayna ve Gazze'deki savaşlar hakkında nihai bir açıklamaya ulaşmak mümkün değil" dedi.

Haddad, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinden ya da İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki Filistinli militan grup Hamas'a karşı askeri harekatından açıkça bahsetmeden, "Çıkmaz her zamanki gibi devam eden çatışmalarla ilgili." dedi.

Geçtiğimiz hafta Rio de Janeiro'da yine derin bölünmelerle gölgelenen bir toplantı yapan ve aynı şekilde ortak bir açıklama üretemeyen grubun dışişleri bakanları tarafından "daha hassas jeopolitik konuların özel olarak tartışılabileceği umudunu beslemiştik".

Haddad, küresel ekonominin yüzde 80'ini temsil eden grubun mali konularda birlik içinde olduğunu söyledi.

"Ancak geçen hafta Rio de Janeiro'da yapılan toplantıda ortak bir açıklamaya varılamadığı için bu, Brezilya'nın tamamen ekonomik politika toplantısı olmasını umduğu toplantıda fikir birliğinin tesisini bozdu" dedi.

Bakan Şimşek G20 zirvesine dair açıklamada bulundu