Fitch Ratings: Türkiye'nin ekonomi politikası güven veriyor

Fitch Ratings Türkiye analisti, Türkiye'nin ekonomisini değerlendirdi.

Fitch Ratings: Türkiye'nin ekonomi politikası güven veriyor

Fitch Ratings grubundan kıdemli yönetici ve önde gelen Türkiye analisti Erich Arispe, Fitch Ratings'in Türkiye'nin mevcut ekonomi politikası ekseninin "daha dayanıklı" olduğunu ve "daha fazla güven verdiğini" belirtti.

TÜRKİYE EKONOMİSİ HAKKINDA SON DEĞERLENDİRMELER

Erich Arispe, "Politika değişikliğinin etkinliği, rezerv seviyelerinin iyileştirilmesi, dolarizasyonu artırmadan korumalı mevduatların etkileri açısından azaltılmış koşullu yükümlülük, cari açığın azaltılması ve enflasyon beklentilerinin hafifletilmesi açısından bu gelişmeler, Cuma günü aldığımız notu doğruluyor" dedi.

Morales, Fitch Ratings'in geçtiğimiz hafta Türkiye'nin kredi notunu 'B'den 'B+'ya, görünümünü ise durağan'dan pozitife çıkardığını belirtti.

Fitch Ratings Türkiye analisti, "Bu, politika ekseninin makroekonomik ve finansal istikrarsızlık riskini azaltmayla tutarlı olduğu yönündeki değerlendirmemizi yansıtıyordu. O zamandan bu yana mevcut politika ekseninin daha dayanıklı olduğuna daha fazla güveniyoruz" diye ekledi.

Analist, "Piyasa sadece devlete açılmadı, aynı zamanda bankaların ve şirketlerin de politika değişikliği sonrasında dış finansmana erişim sağladığını gördük" dedi.

Türkiye ekonomisinde, Türkiye'nin beş yıllık kredi risk primindeki düşüş de dahil olmak üzere “memnuniyet verici gelişmeler” yaşandığını vurguladı.

Fitch değerlendirmesinin özeti:

-Uluslararası rezervlerin iyileşmesi bekleniyor

-Döviz korumalı mevduatlara ilişkin önemli gelişmeler yaşandı

-Enflasyon tahminleri olumlu karşılandı

Fitch Ratings: Türkiye'nin ekonomi politikası güven veriyor