İBB 2023'te 11.6 milyar dolar ihracat yaptı

Istanbul İhracatçı Birlikleri, 2023'te 11.6 milyar dolarlık başarılı ihracat performansıyla dikkat çekti.

İBB 2023'te 11.6 milyar dolar ihracat yaptı

İstanbul İhracatçı Birlikleri, 2023 yılında bünyesindeki yedi ihracatçı birlikleri aracılığıyla gerçekleştirdiği başarılı performansla dikkat çekti. Toplamda 20 binden fazla firma üyesi ile faaliyet gösteren İİB, geçen yıla göre %1.1 artışla 11.6 milyar dolarlık bir ihracat başarısı elde etti. Bu süreçte, İİB Koordinatör Başkanı Cem Seven, İstanbul İhracatçıları'nın etkinlikleri sayesinde 2023'ü yoğun bir şekilde geçirdiklerini belirtti.

İİB, 2023 yılında düzenlenen 13 fuarda Türkiye'yi temsil ederken, 10 farklı ülkede düzenlenen fuarlara milli katılım sağladı. 8 farklı ülkeye yönelik 10 ticaret heyeti ve 27 alım heyeti organize ederek, farklı sektörlere odaklanarak küresel ticarette aktif rol aldı. İhracat rakamlarına göre, İİB'nin en fazla ihracatı Irak'a gerçekleşti ve bu ülkeye özellikle kümes hayvanları, hayvansal mamuller, mobilya, kağıt ve orman ürünleri ihraç edildi. İİB'nin en büyük pazarları arasında Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Norveç ve Birleşik Krallık da yer aldı.

AB ülkelerine yapılan ihracatta %13'lük bir artış yaşanırken, İstanbul İhracatçı Birlikleri, Aralık ayında 1 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştirerek yılın kapanışını başarılı bir şekilde tamamladı. Cem Seven, İİB'nin 2023 yılında elde ettiği ihracat artışının 2024 yılında da devam edeceğini öngörerek, yeni yılda dünya ticaretinden daha fazla pay almayı, hedef pazarlarda ürünleri tanıtmayı ve Türkiye'nin ekonomisine katkıda bulunmayı hedeflediklerini belirtti. İİB'nin eğitim ve etkinliklere verdiği önemle birlikte, üye firma sayısını artırarak büyümeye devam ettiği vurgulandı.

İBB 2023'te 11.6 milyar dolar ihracat yaptı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
  1. Üye Doğrulanmamış 1 ay önce

    baslik ibb degil iib olmali sanki