İTO Başkanı bölgesel asgari ücret uygulanmasını önerdi

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, bölgesel asgari ücret önerisinde bulundu.

İTO Başkanı bölgesel asgari ücret uygulanmasını önerdi

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç asgari ücret hakkında açıklamalarda bulundu. İTO Başkanı Avdagiç, İstanbul'da geçerli asgari ücret ile teşvik kapsamındaki 6 bölgedeki illerde geçerli asgari ücretin eşit olmaması gerektiğini önerdi. 

Avdagiç, bu kapsamda gelişmiş iller için daha yüksek ve gelişmekte olan iller için ise görece daha düşük asgari ücret uygulanması gerektiğini söyledi. Asgari ücretin iş dünyası açısından tüm ücretlere etkisi olan bir gösterge olarak değerlendirildiğini söyleyen Avdagiç, ayrıca iş dünyasının gelir vergisi dilimlerinin güncellenmesi ihtiyacı üzerinde önemle durduğunu aktardı. 

Ücretli kesimin gelir vergisi dilimlerinin tekrar düzenlenmesi ve SGK üst limitinin de revize edilmesi gerektiğine dikkat çeken Avdagiç, bu konuların çalışma hayatı için önemli bir gelişme olacağını söyledi. Yatırımlar için teşviklerin uygulandığı bölgelere göre bölgesel asgari ücret skalasının da oluşturulabileceğini öneren Avdagiç, böyle bir uygulamanın fayda sağlayacağını belirtti.

İTO Başkanı bölgesel asgari ücret uygulanmasını önerdi