Karadeniz'de yeni sondaj çalışmaları başlıyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Karadeniz'de yeni sondaj çalışmalarının başlayabileceğini açıkladı.

Karadeniz'de yeni sondaj çalışmaları başlıyor

Bir Türk gemisinin Karadeniz'de yeni kuyu açmaya başladığını belirten Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, önümüzdeki birkaç hafta içinde yeni bir rezerv keşfedileceği yönündeki iyimserliğini dile getirdi.

Bayraktar, Uşak’ta düzenlenen bir etkinlikte yaptığı konuşmada, "Dün akşam Göktepe adında yeni bir kuyunun sondajına başladık. İnşallah önümüzdeki haftalarda bu kuyudan yeni bir keşif ve ek rezervler ortaya çıkaracağız" dedi..

Bakan, Fatih sondaj gemisinin yeni başlatılan arama faaliyetlerini Sakarya gaz sahasının daha kuzeybatısındaki bir sahada yürüttüğünü söyledi.

2016 yılından bu yana dünyanın en gelişmiş sismik ve derin deniz sondaj gemilerinden oluşan filosuna sahip olan Türkiye'nin deniz sınırları içerisinde doğal gaz arayışına vurgu yapan Bayraktar, 2020 yılında Karadeniz'de 320 milyar metreküp doğal gaz keşfinin bir dönüm noktası olduğunu hatırlattı. ülkenin en büyük buluşu.

"Şu anda Sakarya gaz sahasında günlük 3,7 milyon metreküp gaz üretiyoruz ama henüz yolun başındayız. İnşallah o bölgedeki gaz üretimimizi de günde 40 milyon metreküpe çıkaracağız. ”

“Böylece 1,4 milyon haneye yetecek mevcut doğalgaz üretimimiz yaklaşık 15 milyon haneye ulaşacak; yani 60 milyona yakın insana hizmet edecek doğalgaz üreteceğiz” diye konuştu.

Bayraktar, nisan ayında elektrik ve doğalgaz fiyatlarında da değişiklik olmayacağının altını çizdi.

Fatih, 51.283 gros ton ağırlığında, 229 metre uzunluğa ve 36 metre çapa sahip altıncı nesil ultra derin su sondaj gemisidir.

Yavuz, Kanuni ve Abdülhamid Han gibi diğer sondaj gemilerini de kapsayan ülkenin açık deniz petrol ve gaz arama filosunun ayrılmaz bir parçasıdır.

Karadeniz'de yeni sondaj çalışmaları başlıyor