Koton'da sürdürülebilirlik projesinde yerini aldı!

Koton, 2022'de gelirinin % 25'ini sürdürülebilir ürünlerden sağlayarak 2040'a kadar karbon nötr olma hedefini açıkladı.

Koton'da sürdürülebilirlik projesinde yerini aldı!

Koton, Türkiye'nin önde gelen moda markalarından biri olarak, sürdürülebilirlik çabalarını ve 2022 Sürdürülebilirlik Raporu'nu kamuoyuyla paylaştı. Şirket, 2040 yılına kadar karbon nötr olma hedefini benimseyerek, 2022'de gelirinin % 25'ini sürdürülebilir ürünlerden elde ettiğini açıkladı. Enerji kullanımının %33'ünü yenilenebilir kaynaklardan sağlayarak, plastik atıklarını % 22 oranında azalttı. Koton Türk perakende sektöründe ilk imzacısı olduğu Better Cotton ile yaptığı üretimi genişleterek, toplam üretimin % 15'ini iyi pamuk uygulamalarından elde etti.

Sürdürülebilirlik çabaları kapsamında, Suya Saygı projesinde kullanılan malzemelerle 4 sezonda 62 milyon litre su tasarrufu sağlayan Koton, aynı zamanda kadın çalışan oranını % 64'ten % 72'ye, kadın yönetici oranını ise % 52'den % 54'e çıkardı. Koton, El Emeği projesiyle 2016'dan bu yana Güneydoğu Anadolu'dan 6 bin kadını üretim zincirine dahil etti.

Hedef 2040!

Koton'un Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Yılmaz, COP28'e katılarak sürdürülebilir moda endüstrisine geçiş için çözümler ve inovatif yaklaşımlar paylaştıklarını belirtti. Koton'un CEO'su Dr. A. Bülent Sabuncu, şirketin 2040 yılına kadar karbon nötr olma ve 2030'a kadar tüm tesislerinde yenilenebilir enerji kullanma hedeflerini paylaştı.

Koton'un Yönetim Kurulu üyesi ve Sürdürülebilirlik Komitesi Başkanı Gülden Yılmaz, şirketin gelecek vizyonunda sürdürülebilirliğin birinci gündem maddesi olmaya devam edeceğini vurguladı. Suya Saygı Koleksiyonu'nun yüzü Şahika Ercümen ise suyun önemine dikkat çekerek, Koton ile birlikte çalışmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti.

Koton'da sürdürülebilirlik projesinde yerini aldı!