Küresel piyasalarda yükseliş beklentisi

Küresel piyasalarda Fed ve istihdam raporu beklentileriyle alış ağırlıklı seyir görülüyor!

Küresel piyasalarda yükseliş beklentisi

Küresel finans piyasaları, ABD Merkez Bankası'nın faiz indirimine yönelik güçlü beklentiler ve yeni yılın ilk haftasında açıklanacak ABD istihdam raporu ile Fed Federal Açık Piyasa Komitesi  toplantı tutanaklarına odaklandı. Geçtiğimiz hafta Noel tatilinin etkisiyle düşük işlem hacimlerine sahne olan piyasalarda, Fed'in 2023'te mart ayında faiz indirimine gidebileceği öngörüleri varlık fiyatları üzerinde etkisini sürdürdü. Fed'in 2 yıl süren şahin politikalarının, enflasyonla mücadeleden faiz indirimlerine geçiş yapacağına dair kesin bir görüş hakim. Beklenti, risk iştahını destekleyerek finansal piyasalarda alış ağırlıklı bir seyri beraberinde getiriyor. Özellikle, para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed'in mart ayında politika faizini düşürme olasılığının % 73 olduğu tahmin ediliyor.

Enflasyon endişelerinin azalması, tahvil talebinin artmasına yol açarken, ABD'nin 10 yıllık tahvil faizi geçen haftayı azalışla tamamladı. Altın ons fiyatı da düşen tahvil faizlerinden destek buldu ve geçen hafta  0,45 artarak 2062,74 dolara yükseldi. Brent petrolün varil fiyatında yaşanan düşüşte, Kızıldeniz'deki ticari gemilere yönelik saldırı endişelerinin hafiflemesi etkili oldu. Yılbaşı tatili nedeniyle piyasaların kapalı olacağı pazartesi günü dikkate alındığında, fiyatlamalarda belirgin bir seyir beklenmiyor.

ABD'de açıklanan verilere göre, işsizlik maaşı başvurularında beklenmeyen bir artış yaşandı. Durum, iş gücü piyasasındaki yumuşamaya işaret ederken, Fed'in 2024'ün ilk çeyreğinde faiz indirimlerine başlama beklentileriyle uyumlu olduğu değerlendiriliyor. New York borsasında ise geçen hafta, fiyatlamalardaki Fed'in enflasyonla mücadelede sona gelindiğine yönelik işaretlerle birlikte pozitif bir seyir izlendi. Nasdaq endeksi %0,12, S&P 500 endeksi %0,43, Dow Jones endeksi ise  % 0,81 yükselişle haftayı tamamladı.

Avrupa borsalarında ise tatil havasının hakim olduğu ve düşük işlem hacminin görüldüğü belirtiliyor. ABD tahvil piyasalarındaki etkinin Avrupa'ya da yansıdığı, Almanya'nın 10 yıllık tahvil faizinin 14 Aralık 2022'den bu yana en düşük seviyeye gerilediği ifade ediliyor. Asya borsalarında ise alış ağırlıklı bir seyir öne çıkarken, Çin'den gelen olumlu haberler risk iştahını destekledi. Çin hükümetinin oyun sektörüne yönelik kısıtlamalarda gevşeme yapabileceği haberleri, teknoloji hisselerini olumlu etkiledi.  Türkiye'de ise BIST 100 endeksi geçen haftayı düşüşle tamamladı. Dolar TL kuru ise bir önceki kapanışın % 0,92 üzerinde haftayı tamamladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın açıklamasına göre, asgari ücret 2024 yılı için net 17 bin 2 lira olarak belirlendi.

Küresel piyasalarda yükseliş beklentisi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz yorum eklenmemiş ilk ekleyen olmak istemez misin?