Memur ve emekli maaş zammında enflasyon katkısı!

Memur ve emekli maaş zammında uygulanacak enflasyon farkı için TÜİK tarafından açıklanan verilerin ne anlama geldiği bugünlerde yeniden merak konusu oldu.

Memur ve emekli maaş zammında enflasyon katkısı!

Memur ve emekli maaş zammı için uygulanacak enflasyon farkı yılsonu yaklaşırken milyonlarca emekli ve memurun gündemini yeniden oluşturdu. TÜİK tarafından açıklanan 2023 Kasım ayı enflasyon verileri sonrasında memur ve emekli maaşları için gerçekleşecek zam oranları da belli oldu. 

Bu doğrultuda, bugün için 9.489 TL olan en düşük memur emeklisi maaşı 2024 Ocak ayında %42,6'lık artışla 13.514 TL'ye çıkarken, en düşük emekli aylığı ise 14.000 TL'yi geçmiş olacak. Yılda 2 kere maaş zammı alan memur emeklileri için uygulanan zam oranları ise toplu sözleşme kapsamında belirleniyor. Buna geçmiş 6 aylık enflasyon farkı da eklenecek.

2023'ün Ağustos ayında yapılan Kamu Toplu Sözleşmesi'ne göre memur ve memur emeklilerinin mali ve sosyal hakları 2024-2025 yıllarını kapsayacak şekilde belirlendi. Bu kapsamda 2024 Ocak-Haziran dönemi için memur ve emekliler %15 oranında zam alacak.

Memur ve emekli maaş zammında enflasyon katkısı!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz yorum eklenmemiş ilk ekleyen olmak istemez misin?