Merkez Bankası sıkılaştırma politikasında yeni adımları açıkladı

Merkez Bankası, dün alınan bir kararla kredi kartı harcamalarını kısmaya yönelik alınan yeni önlemleri duyurdu.

Merkez Bankası sıkılaştırma politikasında yeni adımları açıkladı

Merkez Bankası, dün alınan bir kararla kredi kartı harcamalarını kısmaya yönelik alınan yeni önlemleri duyurdu.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), sıkılaştırmayı desteklemek için yeni adımları açıkladı

Merkez Bankası, bu ayın başlarında kredilerin aylık büyüme limitinde ayarlamalar yaptıktan sonra, ek sıkılaştırmayı amaçlayan bir hamleyle Cumartesi günü kredi kartı harcamalarını kısmaya yönelik yeni önlemler duyurdu.

İŞTE TCMB’NIN KREDİ KARTLARI HAKKINDAKİ SON KARARI

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, kredi kartından nakit çekme işlemlerine uygulanan azami faiz oranını yüzde 4,42'den yüzde 5'e çıkardı.

Bankanın sıkılaştırma adımlarının bir parçası olan revizyonlar, tüketici kredisinden daha ucuz kredi kartı borçlanma koşullarına erişimi kısıtlamayı amaçlıyor. Artış kredili mevduat hesaplarına da yansıyacak.

Anadolu Ajansı'nın (AA) haberine göre banka, kredi verenlerin lira mevduat payını artırmaya yönelik aylık hedeflerini de ayrı ayrı artırdı.

Bankacılar, bu hamleyle birlikte merkez bankasının Türk lirasının bankacılık sistemindeki payını fiilen yukarı yönlü revize ettiğini söyledi.

Bankanın, bankacılık sistemindeki kurumsal mevduatlarda Türk lirasının payına ilk kez aylık artış hedefi getirdiği belirtildi.

Banka, revizyonların 16 Mart'ta yürürlüğe gireceğini söyledi.

PARA POLİTİKASINDA SIKILAŞTIRMA TEDBİRLERİ…

Son hamleler, merkez bankasının geçen ay yüzde 67'ye ulaşan enflasyonu soğutma çabasının bir parçası olarak kredileri kısmak ve bankaların döviz talebini caydırmak için Mart ayı başında attığı adımların ardından geldi.

Para otoritesi, aylardır süren agresif sıkılaştırmanın ardından geçen ay faiz oranını %45'te sabit tuttu. Ancak, "enflasyon görünümünde önemli ve kalıcı bir bozulmanın beklenmesi durumunda duruşun sıkılaştırılacağı" belirtildi.

Geçen Mayıs ayında yeniden seçildikten sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yıllardır uygulanan gevşeme politikasını bırakıp sıkılaştırmaya yönelen yeni bir ekonomi yönetimi kurdu.

Haziran ayından bu yana gerçekleştirilen sekiz aylık agresif politika sıkılaştırma döngüsü, merkez bankasının ana faiz oranını 3.650 baz puan artırarak %45'e yükseltti.

Bankanın faiz oranlarına ilişkin son kararını 21 Mart'ta açıklaması planlanıyor. Ekonomistlerin çoğu, bankanın bu haftaki faiz belirleme toplantısında faiz oranlarını değiştirmemesini bekliyor.

Merkez Bankası sıkılaştırma politikasında yeni adımları açıkladı