MESS'in %73'lük ücret artış teklifi işçi sendikaları tarafından reddedildi

Metal sektöründe, MESS'in %73'lük ücret artış teklifi işçi sendikaları tarafından reddedildi, grev kararı alındı.

MESS'in %73'lük ücret artış teklifi işçi sendikaları tarafından reddedildi

Metal sektöründe Türkiye'nin en büyük ihracatçı dev sanayi kuruluşlarını içeren MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri sonuçsuz kaldı. İşveren sendikası MESS, ilk 6 ay için ücret artışı teklifini  %73'e çıkardı,  işçi sendikaları bu teklifi kabul etmedi. MESS'in açıklamasına göre, teklifin içerisinde kıdem zammı da bulunan %73'lük ücret artışı, işçi sendikaları tarafından yetersiz bulunarak reddedildi. İkinci 6 aylık dönemde beklenen TÜFE de dikkate alındığında, MESS'in yıllık yaklaşık %125 artışa tekabül eden teklifi, işçi sendikaları tarafından tatmin edici bulunmadı.

TÜRK METAL Sendikası ise işveren tarafının teklifini detaylandırarak, saat ücretlerine önce %32 zam, ardından seyyanen 20,5 TL zam ve kıdem yılına göre saat ücretlerine ek olarak 1,5 TL zam içeren bir paket olarak sunduğunu belirtti. Sendika, sözleşmenin 3 yıl olması, sağlık sigortası uygulamasının kaldırılması gibi konularda MESS'in geriye götüreceğini düşündüğü teklifleri reddetti. Sendikalar, geçen hafta grev kararı almış olup, 60 günlük süre içinde uzlaşma sağlanamaması durumunda greve çıkma hakkına sahipler.  Birleşik Metal İş Sendikası, 60 günlük süreyi beklemeden örgütlü olduğu 37 işyerinde 7 bin işçi için 19 Ocak Cuma gününden itibaren greve çıkma kararı aldı.

Toplu iş sözleşmesi, Türkiye'nin en büyük 100 sanayi kuruluşu içinde yer alan 16 firmayı, ilk 50 kuruluş arasında yer alan 13 firmayı etkileyecek. 2023-2025 Metal İşkolu Grup Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri, Türkiye'nin üretim ve ihracatındaki büyüklük bakımından özel sektördeki en önemli toplu iş sözleşmelerinden biri olma özelliğini taşıyor.

MESS'in %73'lük ücret artış teklifi işçi sendikaları tarafından reddedildi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz yorum eklenmemiş ilk ekleyen olmak istemez misin?