META'ya günlük 4.8 milyon TL para cezası verdi

Rekabet Kurulu, WhatsApp kullanıcılarına veri paylaşım zorunluluğu getiren META'ya, çözüm önerilerini yetersiz bularak günlük 4.8 milyon TL para cezası uygulayacak.

META'ya günlük 4.8 milyon TL para cezası verdi

Rekabet Kurulu, Türkiye'de faaliyet gösteren META şirketine, 2021 yılında WhatsApp kullanıcılarına getirilen veri paylaşım zorunluluğunu kaldırmaması nedeniyle ceza verdi. 12 Aralık 2023'ten itibaren günlük 4,8 milyon lira para cezası uygulanacak. Kurul, META'nın Facebook, Instagram ve WhatsApp hizmetlerinden topladığı verileri birleştirerek rekabeti engellediğini ve pazar girişini zorlaştırdığını tespit etti.

META'nın sunduğu çözüm önerileri yeterli bulunmadı; bu nedenle kullanıcılardan veri birleştirmeye yeniden onay almasını talep etti. Fakat META'nın önerilen ekran bildirimleri, şeffaflık eksikliği ve kullanıcıları yeterince bilgilendirmeme sorunları nedeniyle kabul edilmedi. Kurul, META'dan endişeleri giderici yeni bir çözüm sunmasını istedi.

Nihai Uyum Çözümünü sunma süresi olan 11 Aralık 2023 geçtikten sonra, Kurul 12 Aralık 2023'ten itibaren her gün için META'ya 4 milyon 796 bin 152 lira idari para cezası uygulanmasına karar verdi. Avrupa Birliği'nde geçerli Dijital Pazarlar Yasası'ndaki benzer yükümlülükler konusunda henüz bir düzenleme yapılmamış ve META'nın Türkiye'ye sunacağı çözüm önerisi önemli bir faktör olacak. Ceza tutarı gün geçtikçe artacak.

META'ya günlük 4.8 milyon TL para cezası verdi