Moody's Türkiye'nin Kredi Notunu Yükseltti

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, piyasa beklentileri doğrultusunda Türkiye'nin kredi notunu doğruladı ve görünümünü yukarı yönlü revize etti.

Moody's Türkiye'nin Kredi Notunu Yükseltti

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, piyasa beklentileri doğrultusunda Türkiye'nin kredi notunu doğruladı ve görünümünü yukarı yönlü revize etti.

Moody's'ten yapılan açıklamada, Türkiye'nin kredi notunun "B3" olarak teyit edildiği, kredi notunun görünümünün ise "durağan"dan "pozitif"e yükseltildiği belirtildi.

Moody's değerlendirmesinde GB3 notunun teyit edilmesi, bir yandan Türkiye ekonomisinde biriken ve çözülmesi zaman alacak büyük dengesizlikleri ve politika tutarlılığını yansıtırken, diğer yandan Türkiye'nin ekonomik gücünü yansıtıyor. Kişi başına nispeten yüksek bir GSYİH ve dinamik ve girişimci bir özel sektör gibi. "Ayrıca, Türkiye'nin kredi profili, emsallerine kıyasla güçlü kamu maliyesi ve düşük kamu borcundan yararlanıyor."

Açıklamada, "Moody's'in eş zamanlı olarak Türkiye'nin yerel para birimi ülke tavanını B1'den B3'e çıkardığı" ve yerel para birimi tavanı ile ülke puanı arasındaki 3 haneli farkın, dış dengesizliklerin azalacağı beklentisinden kaynaklandığı belirtildi. 

Bu sıralamanın, hâlâ yüksek olan yurt içi ve jeopolitik riskler ile bir dereceye kadar politika ön görülemezliği ile dengelenen, hükümetin ekonomideki nispeten sınırlı ayak izini yansıttığı vurgulanarak şöyle devam edildi:

“Döviz tavanı B3'ten B2'ye çıkarıldı. Döviz tavanı ile yerel para birimi tavanı arasındaki iki haneli fark, yerel para birimine olan güvenin henüz tam olarak yerleşmemiş olmasına rağmen döviz rezervlerinin düşük seviyelerde kalmaya devam etmesini de hesaba katıyor. 

Ancak Merkez Bankası, döviz talebini kısıtlamak için uygulamaya koyduğu bozucu makro ihtiyati önlemlerin çoğunu aktif olarak kaldırıyor ve döviz rezervleri son aylarda istikrarlı bir şekilde artıyor. "Korunmalı mevduat programının boyutundaki azalmanın da gösterdiği gibi, yerel para birimine olan güven yavaş yavaş geri dönüyor."

Moody's Türkiye'nin Kredi Notunu Yükseltti

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz yorum eklenmemiş ilk ekleyen olmak istemez misin?