Tat Gıda'dan sürdürülebilirlikte öncü adım

Tat Gıda, sürdürülebilirlik raporunda 2050'de karbon nötr olma hedefini paylaşarak, akıllı tarım ve dijitalleşme ile sürdürülebilir tarımı vurguladı.

Tat Gıda'dan sürdürülebilirlikte öncü adım

Tat Gıda, sürdürülebilirlik vizyonunu içeren ilk Sürdürülebilirlik Raporu'nu yayımladı. Şirketin kaynakları koruma, sağlıklı gıdaya erişim ve gelecek nesillere karşı sorumluluk bilinciyle çalıştığını duyurdu. Rapor, "Kökümüz Değerler, Toprağımız Dünya, Emeğimiz İnsan ve Paylaştığımız Toplum" olmak üzere dört ana başlıkta sürdürülebilirlik faaliyetlerini ve hedeflerini içermektedir.

Öne çıkan hedef ise Tat Gıda'nın 2050 yılına kadar karbon nötr olma taahhüdüdür. Şirketin CEO'su Evren Albaş, tarımda sürdürülebilirlik ve gıda arzının devamlılığı için akıllı tarım uygulamalarına ve dijitalleşmeye büyük önem verdiklerini belirtti. Şirketin 1000'in üzerinde çiftçi ile çalıştığını ve tarımda dijitalleşmeye yönelik yatırımlar yaptığını vurguladı. Akıllı sulama teknolojileri ve dijital tarım uygulamalarının kullanımıyla su tasarrufu ve verimlilik artışı sağlandığı bildirildi.

Evren Albaş, sürdürülebilirlik konusundaki taahhütlerini, Türkiye'deki tesislerinde gerçekleştirdikleri öncü çalışmalar ve stratejik sürdürülebilirlik yol haritasıyla desteklediklerini belirtti. Tat Gıda'nın sürdürülebilirlik çabaları, BIST Sürdürülebilirlik Endeksi'nde uzun süredir yer almanın yanı sıra Koç Holding’in 2050 yılına kadar karbon nötr olma hedefini içeren Karbon Dönüşüm Programı'nda da yer aldığını gösteriyor.

Tat Gıda'dan sürdürülebilirlikte öncü adım