Türkiye'de turizmi canlandırmak için Ramazan Bayramı tatili uzatıldı

Merakla beklenen Ramazan tatilinin 9 güne uzatılması, hem vatandaşlarda hem de turizm sektörü profesyonellerinde sevinç ve heyecan yarattı.

Türkiye'de turizmi canlandırmak için Ramazan Bayramı tatili uzatıldı

Merakla beklenen Ramazan tatilinin 9 güne uzatılması, hem vatandaşlarda hem de turizm sektörü profesyonellerinde sevinç ve heyecan yarattı. 

9 günlük Ramazan Bayramı tatili vatandaşlara uzun bir dinlenme süresi vaat ediyor ve turizm endüstrisine yenilenmiş bir canlılık kazandırıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'da düzenlediği iftar programında uzatmayı duyurarak, "Tatil gününe Salı yarım gününü ve Pazartesi gününü de ekleyerek, kamu çalışanlarımıza dokuz günlük rahat bir tatil dönemi yaşattık." demişti. Bu karar, uzatılan tatilin turizm sektörünü ve vatandaşlara olan maliyetini nasıl etkileyeceği konusunda soruları gündeme getiriyor.

Turizmciler, durgun geçen şubat ve mart aylarının ardından uzatılan tatilin sezonu başlatarak sektöre önemli katkı sağlayacağına inanıyor. Ayrıca tatilin nisan ayına denk gelmesi yurt içi ve yurt dışında kültür turizminin de ön plana çıkmasına neden oldu.

Turistler heyecanla tatil planlarını yaparken Bodrum, Antalya, Marmaris, Kapadokya, Kıbrıs gibi popüler destinasyonlara da yoğun talep var. İki kişilik, üç günlük iki gecelik paket fiyatı yaklaşık 10 bin liradan (308 dolar) başlayan kültür turlarının fiyatları da seyahat coşkusunu yansıtıyor. Tatil beldelerinde oda kahvaltı otellerini tercih edenler için iki kişi için günlük 3 bin lira civarında bir bütçe ayırmak gerekiyor.

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Kaan Kavaloğlu, "Bu dönemde bölgemizde önce Nevruz bayramının kutlanması, ardından Paskalya talebi nedeniyle bir hareketlilik görüyoruz. Ardından Ramazan Bayramı ile devam ediyoruz. Dolayısıyla turizm sezonunun erken açılması, uzatılan tatillerin ikiye hatta üçe bölünmesine olanak sağladı." şeklinde konuştu.

Tatilsepeti Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Karayal, "Tatil döneminde tesislerin doluluk oranlarının yüzde 85'i aşmasını bekliyoruz. Antalya, Bodrum, Sapanca, Afyon ve Kıbrıs ilk tercihler arasında yer alıyor. Yurt dışı, vizesiz turlar Balkanlar, Mısır, Fas, Bangkok ve Phuket ilgi görürken Avrupa şehir turları da tercih ediliyor." ifadelerini kullandı.

Neredekal CEO'su Gökhan Sivrikaya, "Tatilin uzatılmasının ardından online aramalar hızla arttı. Ramazan ayının başından bu yana en çok aranan destinasyonlar Bodrum, Fethiye, Antalya, Marmaris ve Kapadokya oldu. Özellikle bungalovlar ve tüm oteller Aramalarda her şey dahil oteller ön plana çıkarken, bütçe dostu seçenekler arayanlar için pansiyon ve apartlar ilk sıralarda yer alıyor" açıklamasını yaptı.

Türkiye'de turizmi canlandırmak için Ramazan Bayramı tatili uzatıldı