Yeni adımlarla konut kiralarında düşüş sağlanacak!

Gayrimenkul Uzmanı Sühran Aras, Merkez Bankası Enflasyon Raporu'nda yer alan aşırı yüksek kira fiyatlarının vatandaşları zor durumda bıraktığını ve ev bulmayı zorlaştırdığını belirtti. Aras, Merkez Bankası'nın raporunda kiraları düşürecek önerilerde bulunduğunu söyledi. Aşırı yüksek kiraların özellikle büyükşehirlerde sorun olduğunu vurgulayan Aras, bu durumun çözümü için çeşitli önlemlerin alınması gerektiğini ifade etti.

Yeni adımlarla konut kiralarında düşüş sağlanacak!

Merkez Bankası, ev kiralarında yaşanan yüksek fiyat sorununa ilişkin çözüm tavsiyelerini sıraladı. Enflasyon Raporu'nda sosyal konut, hisseli kiracılık, kurumsal kiralama ve vergilendirme gibi tavsiyeler yer aldı.

Gayrimenkul Uzmanı Sühran Aras konuyla ilgili, “Artık boş konut vergisi alınması gündemde. Tapu Kadastro böyle bir çalışma başlattı, e-devlet üzerinden kiracı ve ev sahibi kontrat yapacak, bölgenin envanteri çıkacak, vergi kayıpları engellenecek” ifadelerini kullandı.

Aşırı yüksek kiralar vatandaşları zor durumda bırakıyor. Özellikle büyükşehirlerdeki fahiş kira fiyatları ev bulmayı da zorlaştırıyor. Peki Merkez Bankası’nın kira sorunlarına karşı getirdiği öneriler ne anlama geliyor?

“Kamu arazilerine yapılan toplu konutlarda bir kısmının satış yerine sadece kiralık amacıyla kullanıma açılması hedefleniyor. Bu tabii ki arzı artıracak önemli etmenlerden bir tanesi olacaktır.”

Merkez Bankası tarafından konut piyasasının sağlığı açısından arzın önemli bir şekilde dengeli tutulmasına da dikkat çekildi.

“Kurumsal kiralamalar gerçekleştirmek hedef özel şirketleri de bu işe adapte edebilmek özel şirketlerin işin içerisine katılması sermaye kurumuna bağlı aracıları ile birlikte hissedar olmaları sağlanacak.”

Bunun yanı sıra yüzde 25 kira artış sınırına da değinen Merkez Bankası, kira artışlarında bu orana uyulma oranının düşük olduğuna vurgu yaptı.

Yeni adımlarla konut kiralarında düşüş sağlanacak!