Eksik ödenen Bağ-Kur emekli maaşları tamamlanacak

SGK, 700 bin kişiye uluşan Bağ-Kur emeklileri ile ilgili önemli bir karar aldı ve eksik ödemelerle ilgili inceleme başlattı. Eksik ödeme alan Bağ-Kur emeklilerine eksik tutar iade edilecek. SGK’nın bir diğer düzenlemesinde de Ziraat Bankası vasıtasıyla emeklilik hakkı doğmuş ancak prim borcu olan Bağ-Kur’lulara kredi kullandırılması yoluyla emeklilik imkan sağlanacak.


Eksik ödenen Bağ-Kur emekli maaşları tamamlanacak

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Bağ-Kur’lularla alakalı bir yandan Ziraat Bankası ile ‘kredi kullandırılması yoluyla emekliliğe olanak sağlanması’ protokolleri imzalıyor, öbür yandan Bağ-Kur emeklilerinin geçmişten bu yana aldığı maaşlarını tekrardan gözden geçiriyor. Bu kapsamda 2009 senesinde emekli olan bir vatandaşa bu zamana kadar 1.305 lira eksik yatırıldığını belirleyen SGK, bu vatandaşa toplu olarak ödeme yaptı. Aynı çalışmada hata neticesi fazla yapılan ödemelerin de geri istendiği öğrenildi. SGK’nın taramasını yaptığı Bağ-Kur’lu sayısının 700 bin olduğu ileri sürülüyor.

KREDİYLE PRİM BORCU ÖDEMESİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Julide Sarıeroğlu, 5510 sayılı Yasa kapsamındaki 4/b’liler olarak bilinen Bağ-Kur’luların borçlarını ödeyerek emekli olmalarını sağlayacak mühim bir çalışmayı dün yaşama geçirdi. Buna göre birikmiş prim borcunu ödemesi vaziyetinde yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar, gene birikmiş borcu ile beraber askerlik ve doğum borçlanmasını yapması vaziyetinde yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar ile birikmiş prim borcu ile durdurulan hizmet sürelerinin ihya edilmesi vaziyetinde yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalıların, kredi kullanmak suretiyle borçlarını ödeyerek emekli olabilecekler.

ESNAFIN GEÇMİŞİNE BAKILMIYOR

Söz konusu kredi olanağının yaratılması için dün Ziraat Bankası ile bir protokol imzalandı. Yalnızca 4/b’lileri ilgilendiren protokol kapsamında Bağ-Kur’lular, bankadan kredi kullanabilecekler. Protokol kapsamına genel sağlık sigortası borcu, durdurulan sürelerin ihyası, doğum ve askerlik kapsamındaki hizmet borçlanmalar kapsama alındı. Protokol 3 ay için geçerli olacak. Eğer karşılıklı mutabakat sağlanırsa 2 kez olmak üzere protokol uzatılabilecek. Kredi kullanarak sigorta prim borcunu ödeyen sigortalılara emekli aylıkları bağlanacak. Sigortalının bankadan kullanmış olduğu kredi borcu emekli aylığından taksitler halinde Banka tarafından tahsil edilecek. Müracaatlarını gerçekleştiren esnaftan herhangi bir komisyon alınmayacak. Esnafın kredibilitelerine ilişkin geçmiş sorgulanması da yapılmayacak.

EKSİK MAAŞ MAĞDURİYETİN ÖNÜNE GEÇİLECEK

SGK’nın başlattığı bir öbür uygulama ise kayıtlarında bulunan ve emekli olan Bağ-Kur’lulara verilen maaşlarda sehven oluşan eksiklikleri gidermek oldu. Bu kapsamda emeklilerin maaş dosyalarının tekrardan tarandığı öğrenildi. Yapılan taramada 2009 senesinde emekli olan bir vatandaşa bu zamana kadar bin 305 lira eksik yatırıldığını belirleyen SGK, bu vatandaşa toplu olarak ödeme yaptı. Belirlediği eksiklikle alakalı vatandaşa bir yazı da gönderen SGK, “Kurumumuzca bağlanan Yaşlılık aylığınız ile birikmiş aylık tutarlarınızın maaşınızı aldığınız banka şubesine ödenmesi için talimat verilmiştir. T.C Kimlik numaranızı gösterir nüfus hüviyet cüzdanınız ile beraber alakalı banka şubesine müracaatınız halinde söz konusu tutar tarafınıza ödenecektir” biçiminde bilgi verdiği tespit edildi.

DOĞUM VE ASKERLİK BORÇLANMASI DAHİL

Konuya ilişkin Ziraat Bankası imzalanan protokol kapsamına genel sağlık sigortası borcu, durdurulan sürelerin ihyası, doğum ve askerlik kapsamındaki hizmet borçlanmalarının kapsama alındığını açıkladı. Açıklamada emekli maaşı ödemelerinin tane bazında ortalama yüzde 40’ının Ziraat Bankası tarafından gerçekleştirildiğine de dikkat çekildi.

TÜM TARAFLARA YARAR SAĞLAYACAK

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, emeklilik hakkı doğmuş ama prim borcu olduğu için emekli olamayan çok sayıda Bağ-Kur’lunun bulunduğunu söyleyerek, bir süredir bu kapsamdaki Bağ-Kur’lulara uygun kredinin sağlanmasını istediklerini belirtti. Palandöken, “Bu iş birliği sayesinde esnaf ve sanatlarımız hem prim borcunu ödeyecek hem kendisi ve ailesi sağlık hizmetlerinden faydalanabilecek hem de emekli olabilecek” şeklinde konuştu.

Yeni Şafak

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Kamu çalışanlarına indirimli tatil geliyor!

Kamu çalışanlarına indirimli tatil geliyor!

TÜRSAB'ın Başbakan'a sunduğu raporda, "Kamu çalışanlarına destek verilerek tatil yapmaları özendirilsin" talebi, memurlara indirimli ve 12 ay taksitle tatil olanağını gündeme taşıdı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz