Elazığ şeker pancarında 10 yıllık rekoru egale etti

Şeker pancarı üretimiyle meşhur olan Elazığ, bu yıl kendi rekorunu kırarak 85 bin ton olan üretim kapasitesini 180 bin tona çıkardı.


Elazığ şeker pancarında 10 yıllık rekoru egale etti

Türkiye’de önemli bir geçim kaynağı olan şeker pancarı üretiminde bu yıl Elazığ, 2017-2018 dönemiyle birlikte kapılarını şeker pancarı üreticilerine açtı. Bu zamana kadar en fazla 85 bin ton şeker pancarı alan Elazığ Şeker Fabrikası’nda bu dönemde çok büyük bir artış sağlanarak bu sayı 180 bin ton olduğu ve bu sayının son on yıl zarfı içerisinde bir rekor olduğu yetkililer tarafından açıklandı.

180 BİN TON ŞEKER PANCARI İÇİN 40 MİLYON LİRA ÖDENECEK

 Alınan 180 bin ton şeker pancarlarından da toz olmak üzere üzere 23 bin ton şeker alınacağını ifade eden yetkililer, aynı zamanda 53 bin ton yaş küspe ve 8 bin tonda melas alınacağını dile getirdi. 2017-2018 dönemiyle birlikte kırılan rekor alım sonrasında açıklama yapan Elazığ Şeker Fabrikası Müdürü Mümtaz Çelik, on yıllık süreçte böyle bir rekorun kırılmadığını ve bu rekorla birlikte üreticinin de kazandığını ifade ederek üreticiye toplamda 40 milyon lira ödeme yapılacağını bildirdi.

ÜRETİCİYE 5’TE 1 KÜSPE VERİLDİ

Bu yıl alınan şeker pancarlarının şeker üretiminin yanı sıra aynı zamanda pancarlardan elde edilen ve çeşitli sektörlerde yapıştırıcı özelliğiyle kullanılan melas maddesinin de büyük bir hizmet sağlayacağını ifade eden Çelik pancardan çıkan küspenin de üreticiye 5’te 1’lik kısmının verildiğini ve talep edildiği takdirde de verileceğini açıkladı.

Yazar: Hakan Yenihayat

Hakan Yenihayat
Sakarya Üniversitesi mezunu olan Hakan Yenihayat 1974 Yılında İzmir'de doğmuştur. İyi bir dinleyici ve anlatıcı olan Yenihayat, haber sektöründe kendini geliştirerek kısa zamanda birçok başarıya imza atmış olup kariyerine basın odaklı olarak devam etmektedir.

İlginizi Çekebilir

Adapazarı’nda Özel Hastanede Hemşire Skandalı

Adapazarı’nda Özel Hastanede Hemşire Skandalı

Adapazarı’nda özel bir hastanede hemşireler aracılığı ile sosyal medyaya sızdırıldığı söylenen görüntüler vatandaşların tepkisini çekti.

Bir Cevap Yazın

İsminizi yazmadan "Misafir" şeklinde yorum yapabilirsiniz. Yorumlarınız uygun görülürse 30 dakika içerisinde yayına alınacaktır.

Yorum Yaz