Elon Musk, Tesla arabasını uzayın derinliklerine şarkılarla gönderdi!

Tesla’nın Roadster model otomobili, içindeki cansız mankenle birlikte hoparlörden David Bowie’nin şarkısını söyleyerek uzayın derinliklerine doğru gidiyor.


Elon Musk, Tesla arabasını uzayın derinliklerine şarkılarla gönderdi!

ABD merkezli uzay aracı ve roket üreticisi SpaceX, kargosunda spor Tesla araba taşıyan dünyanın en kuvvetli roketi Falcon Heavy’i başarıyla uzaya fırlattı. Siz bu yazıyı okurken Tesla Roadster otomobil, içindeki cansız mankenle, hoparlörden David Bowie’nin şarkısını çala çala Mars’ın yörüngesinde ilerliyor.

Elon Musk, Tesla arabasını uzayın derinliklerine şarkılarla gönderdi!

İNSANLAR TARAFINDAN DÜNYA’DA YAPILMIŞTIR

Kiraz kırmızısı elektrikli Tesla’nın tekerleri uzay giysilerinden yapılmış, yolcunun kemeri de takılı. “Astronot” sürücünün yanına da uzaylılarla karşılaşırsa diyerek kullanışlı bir not iliştirilmiş: “İnsanlar tarafından Dünya’da yapılmıştır.”

“PANİK OLMA”

Arabanın önpanosuna “Panik olma!” yazılı.

Photoshop’da yapılmış başarısız bir resim gibi dursa da, fotoğraflar gerçek. SpaceX firmasının kurucusu ve bu büyük şovun mimarı Elon Musk bile, yaşananları şaşkınlıkla izliyor. Musk’ın “Çılgınca şeyler gerçek olabiliyormuş” demesi de bundan.

BU NOKTAYA NASIL GELDİK?

Elon Musk bir süredir uzaya fırlatılacak kuvvetli bir roketin gezegenimizi çevreleyen yüksek enerjili radyasyon kemerinden geçerek uzayın derinliklerine yol alacağı bir misyon için çalışmalarını sürdürüyordu.

Salı günü, SpaceX firmasının ürettiği Falcon Heavy adlı roket, Musk’ın Tesla spor otomobiliyle birlikte Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Üssü’nden uzaya fırlatıldı. Uzay üssü yakınlarında toplanan yüzbinlerce kişi gökyüzüne bakarak bu tarihi ana tanık oldu.

Geri sayımdan dakikalar önce Nasa’nın iletişim sorumlusu Jeff Lucas, misyonun başarılı olacağından emin değildi. Hatta izleyicilere “Turuncu dumanlar kuleyi kaplayıp sonrasında dağılana kadar alkışlamayın” şeklinde konuştu.

MİLYARLARCA SENE YÖRÜNGEDE KALACAK

Sonunda rüzgar dağıldı, gökyüzü netleşti ve Falcon sis ve buharların arasından tarihi yolculuğuna başladı. Kalkışta kullanılan üç roketten ikisi başarıyla Dünya’ya geri indi. SpaceX’in fırlatma merkezinde hoparlörlerden Life on Mars (Mars’ta yaşam) şarkısı çalmaya başladı.

Roketin yörüngede bir kaç yüz milyon hatta milyarlarca sene kalacağı tahmin ediliyor.

MALİYETİ 90 MİLYON DOLAR

Fırlatışın 90 milyon dolara mal olduğu düşünülürse Musk’ı eleştirenler de yok değil.

NASA da insanları aya ve daha sonra da Mars’a göndermek için Space Launch System (SLS) ismini verdiği kendi ağır fırlatma roketini geliştiriyor. SLS de uçuş başına 1 milyar dolara mal olacak.

DAHA İŞE FAYDA BİR ŞEY TAŞIYAMAZ MIYDI?

Bu sebeple birçok kişi Musk’ın neden bu kadar pahalı bir gösteri uçuşu yapmaya karar verdiğini merak ediyor. Çağımızda dünyanın en kuvvetli roketi olan Falcon, daha işe fayda yükleri uzaya taşıyamaz mıydı?

Ne olursa olsun, SpaceX’in planı gerçekleşti ve firma kendini uzay ticareti yarışında mühim bir yere koydu.

ÇOK KULLANIMLIK ROKETLERİN DEVRİ BAŞLIYOR

Musk da roketin fırlatılmasından kısa zaman önce, bu soru işaretlerini açıklığa kavuşturmuştu:

“Eğer başarılı olursak, ağır yük roket firmaları için oyun bitecek. Bu, tekrardan kullanılabilir uçaklara sahip firma ve tek kullanımlık uçak firmalarının olduğu bir dünyada, sizin gitmek istediğiniz yere paraşütle atlamanız ve sizin ardınızdan da uçağın bir yerlere çarparak düşmesi gibi bir şey. Kulağa çılgınlık gibi geliyor ama roket işi bu şekilde. “

HAYALLER GERÇEK OLACAK

Falcon Heavy’nin başarılı bir biçimde uzaya gönderilmesi Ay’ın üzerinde yeni bir uzay istasyonu kurmak, uzaya yeni bir telekom ya da casus uydu taşımak ve uzayın derinliklerinde farklı noktalara insanları getirip götürmek gibi hayallerin de gerçek olabileceğine işaret ediyor.

Şimdilik Tesla Roadster otomobil uzayda yolculuğunu yalnız başına sürdürecek. Sizce de yıldızlar bugün göze bir farklı görünmüyor mu?

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Kamu çalışanlarına indirimli tatil geliyor!

Kamu çalışanlarına indirimli tatil geliyor!

TÜRSAB'ın Başbakan'a sunduğu raporda, "Kamu çalışanlarına destek verilerek tatil yapmaları özendirilsin" talebi, memurlara indirimli ve 12 ay taksitle tatil olanağını gündeme taşıdı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz