Emekli ve memur zamları bugün açıklanacak

Emekli ve memurların yakından takip ettiği, maaş zam oranlarının belirleneceği toplantı bugün başlıyor. 2018 ve 2019 yılları içerisinde kamu görevlileri ve memur emeklilerinin alacağı maaş oranları bu toplantı ile netlik kazanacak.


Emekli ve memur zamları bugün açıklanacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu ve memur sendikalarının temsilcileri bugün saat 14:00’te ilk toplantıda bir araya geliyor. Toplantıda memur konfederasyonlarının zam teklifleride görüşülecek.

MEMUR-SEN’den 3 alternatifli teklif

Görüşmeler için, 11 hizmet kolunda yetkili konfederasyon Memur-Sen üç alternatifli bir teklifte bulundu. İlk teklifte, 2018 senesinin ilk altı ayında yüzde 10, ikinci altı ayında yüzde 6, 2019’un ilk altı ayında yüzde 10, ikinci altı ayında yüzde 8 zam düşünülüyor.

İkinci teklifte, 1 Ocak 2018’den geçerli olarak taban aylığa 75 lira net zam, aylık, taban aylık ve yan ödeme katsayılarına birinci altı ayda yüzde 7, ikinci altı ayda yüzde 7 zam isteniyor. 1 Ocak 2019’dan geçerli olmak üzere taban aylığa 75 lira net zam, aylık, taban aylık ve yan ödeme katsayılarına birinci altı ayda yüzde 7, ikinci altı ayda yüzde 7 zam talep ediliyor

Üçüncü teklif ise 1 Ocak 2018’den geçerli olmakla beraber ek ödeme oranlarına 15 puan ek zam ve birinci altı ayda yüzde 6, ikinci altı ayda yüzde 6 zam ile, 2019 için birinci altı ayda yüzde 10, ikinci altı ayda yüzde 8 zam talebini barındırıyor.

KAMU-SEN ve kesk’in önerileri

Türkiye Kamu-Sen, 2018’de seyyanen net 150 lira, yüzde 10+10 artış ve bu artışların üzerine ekonomik büyüme ve refah paylarını içeren yüzde 3’lük zam ile 2019’da seyyanen net 150 lira ve yüzde 8+8’lik artış ile yüzde 3 ekonomik büyüme ve refah payı artışı teklifi yaptı. Kamu Emekçileri Sendikası (KESK) ise diğer konfederasyonlardan farklı olarak yüzdelik artışın yerine en düşük kamu çalışanı maaşının kira, yakıt, çocuk ve aile yardımı hariç 3.450 liraya çıkarılmasını talep ediyor.

Bütün bu tekliflere hükümetin karşı teklifde bulunmasıyla zam pazarlıkları start almış olacak. Hükümet ve memur sendikalarının yürüteceği toplu görüşmeler ortalama 3.2 milyon kamu görevlisi 1.9 milyon memur emeklisini direk olarak alakadar ediyor.

Uzlaştırma kurulu devreye girebilir

Ağustos ayı boyunca sürece kamu görevlileri toplu görüşme sürecinde uzlaşma olmazsa, taraflar Uzlaştırma Kurulu’na müracaat edecek. 2010 senesine kadar Uzlaştırma Kurulu kararları hükümet açısından bağlayıcı bulunmuyordu. Fakat o sene yapılan anayasa değişikliği ile Uzlaştırma Kurulu kararına uymak taraflar açısından zorunlu hale getirildi.

Uzlaştırma Kurulu’nun üye ağırlığını ise hükümet belirliyor. Uzlaştırma Kurulu, Bakanlar Kurulu’nun yüksek yargı organı üyeleri arasından seçeceği bir üye, Çalışma Bakanı’nın belirleyeceği 4 üye, sendikalar tarafından seçilecek 4 üye ve sendikalar tarafından belirlenecek 7 üye arasından hükümetin belirleyeceği bir üyenin yanısıra, Bakanlar Kurulu’nun akademisyenler arasından seçeceği bir üyeden oluşuyor. Hükümet geçtiğimiz ayın başında kamu işçileriyle 2017-2018 zammı için uzlaşmış, işçilere bu yıl için yüzde 7.5+5 zam verilmesi kararı alınmıştı.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Prim artışı emekli maaşlarını da yükseltecek

Prim artışı emekli maaşlarını da yükseltecek

Asgari ücretle birlikte prime esas kazançlar da yükseldi. Buna göre, tavan miktar 15 bin 221 lira olarak belirlendi. Bu artış emekli maaşını da arttıracak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz