Emeklilere taksitli avans müjdesi geldi

Emekli aylığının bağlanmasını bekleyenler için düşünülen avans imkanının yaygınlaştırılması tartışılıyor. Beklenti gerçekleşirse emekliler 3 maaş tutarında avans alabilecekler, geri ödeme taksitli şekilde yapılacak.


Emeklilere taksitli avans müjdesi geldi

Nakit sıkıntısı çeken emekliler için avans formülü gündemde. Emekli aylığının bağlanmasını bekleyenlere sağlanan avans olanağının benzerinin emekliler için de yaşama geçirilmesi bekleniyor. Beklenti gerçekleşirse, emekliler 3 maaş tutarında avans kullanabilecek. Geri ödemeyi de taksitler halinde faizsiz olarak yapacak.

AYLIĞIN 90 GÜN BAĞLANMAMIŞ OLMASI GEREKİYOR

Emekli maaşının bağlanmasını bekleyenlere yönelik avans uygulamasında, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) net asgari ücretin 3 katına kadar ödeme yapıyor. Avansın bağlanacak gelir ve aylıkların birikmiş tutarından fazla olan bölümü, daha sonra gelir ve aylıklardan 1/4 (yüzde 25) oranında kesilerek mahsup ediliyor. Emeklilik başvurusu yapan kişiye avans ödemesi yapılması için aylığın 90 gün içinde bağlanamamış olması ve yazılı müracaat yapılması gerekiyor.

FAİZ UYGULANMAYACAK

Şimdi bu uygulamanın mevcut emekliler için de yaşama geçirilmesi gündemde. Emekliler, bu olanağı dört gözle bekliyor. Sistem yaşama geçerse; emekliler nakit sıkıntısı yaşadıklarında SGK’ya yazılı müracaat yaparak maaşının 3 katına kadar avans isteyebilecek. Örneğin; maaşı 2 bin lira olan bir emekli, 6 bin lira alabilecek. Bu para daha sonra emeklinin maaşından 12, 24 ya da 36 taksitle kesilecek. Avanstan faiz alınmayacak. Emekliler, çektikleri avansı taksitlerle geri ödeyecek. Halen bankadan nakit ihtiyacı için kredi kullanan emekli, hem faiz hem de masrafla karşılaşıyor.

​BAĞ-KUR’LUNUN MAAŞI YARIN HESAPTA

Bağ-Kur emeklilerine zamlı maaş ödemeleri başlıyor. Emekliler, yüzde 5.69 artışın yansıtıldığı maaşlarını yarından itibaren hesaplarında görecek. Tahsis numarasının son rakamı 9, 7 ve 5 olanlara zamlı maaş ödemeleri yarın yapılacak. Bağ-Kur emeklilerinin maaş ödemelerinde son gün 28 Ocak. Fakat bu tarih pazar gününe denk geldiğinden, Bağ-Kur emeklilerine ödemeler ayın 29’unda tamamlanacak. SSK emeklileri ise zamlı maaşlarını ayın 17’sinde almaya başlamıştı. Ödemeler tahsis numarasının son rakamına göre sürüyor. SSK emeklilerine zamlı maaş ödemeleri 26 Ocak’ta tamamlanacak.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Prim artışı emekli maaşlarını da yükseltecek

Prim artışı emekli maaşlarını da yükseltecek

Asgari ücretle birlikte prime esas kazançlar da yükseldi. Buna göre, tavan miktar 15 bin 221 lira olarak belirlendi. Bu artış emekli maaşını da arttıracak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz