Emeklilerin Ek Ödemelerine Yeni Zam Geliyor!

SSK, Bağ-Kur ve memur emeklilerinin yüzde 5’lik ek ödemesinin yükseltilme isteği emeklilerin biranda gündem konusu oldu. Yüzde 8’lik istek ile ek ödemelerde 179 liraya varan yükseliş olması bekleniyor.


Emeklilerin Ek Ödemelerine Yeni Zam Geliyor!

Emekli maaşlarıyla beraber her ay verilen ek ödemenin artırılmasının gündeme gelmesi, milyonları heyecanlandırdı. Türkiye Emekliler Derneği tarafından gündeme taşınan talep, büyük yankı uyandırdı.

EK ÖDEMENİN YÜZDE 8’E YÜKSELMESİ BEKLENİYOR

Vergi iadesinin yerine getirilen ek ödemenin oranı maaşın yüzde 4-5’i oranında olurken, şuanda en az yüzde 8’e yükseltilmesi bekleniyor. Talep yaşama geçerse, SSK, Bağ-Kur ve memur emeklileri her ay maaşlarının yüzde 8’i oranında ek ödeme alabilecek. Böylece emeklilerin pek çoğunun ek ödemesi 2 kat artacak. Mevcut düzenleme kapsamında, bu sene maaşı bin 18 liranın altında olan emeklilere yüzde 5, üzerinde olanlara yüzde 4 ek ödeme veriliyor. Bu ek ödeme her ay net maaşla beraber hesaplara yatırılıyor. Yüzde 8’lik teklif yaşama geçirilirse, maaşı 2 bin lira olan emekliye 80 lira (2.000 x % 4) ek verilirken, bu tutar 160 liraya (2.000 x %8) yükselecek.

EN AZ 74 LİRA ARTIŞ OLACAK

Halen en düşük emekli maaşı 935,60 lira seviyesinde bulunuyor. Bu maaşı alanın eline aylık 46,78 lira ek ödeme geçiyor. Ek ödeme yüzde 8’e çıkarılırsa, bu emeklinin ek ödemesi 74,85 liraya çıkacak. Böylece ek ödemede 28,07 lira artış olacak. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinde en yüksek maaş ise 4 bin 481 lira 25 kuruş seviyesinde bulunuyor. Bu maaşı alan emekliye halen aylık 179,24 lira ek veriliyor. Ek ödeme oranı yüzde 8’e çıkartılırsa, 358 lira 48 kuruşa çıkacak.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Terör örgütü PKK karıştı! Örgüt içi infazlar başladı

Terör örgütü PKK karıştı! Örgüt içi infazlar başladı

Afrin operasyonu başladıktan sonra örgüt içi anlaşmazlıklar neticesinde 30 terörist infaz edildi. Hüseyin Gabar adlı terörist Raco'ya, Mani Agid ise Cinderesi'ne yeni elebaşı olarak gönderildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz