Emlak Bankası Yeniden Faaliyete Geçiyor

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Emlak Bankası ile ilgili çalışmaların sürdüğünü, bankanın faaliyete geçmesi için BDDK'ya gerekli başvuruların yapıldığını söyledi. Ağbal, Şuan için bankanın özeleştirme yada sektörel bir bankaya çevrilme gibi bir planın söz konusu olmadığını söyledi.


TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Maliye, Gümrük ve Ticaret bakanlıkları, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), il özel idareleri, belediyeler, büyükşehir belediyeleri su ve kanalizasyon idarelerinin alacaklarını yeniden yapılandıran teklifin görüşmeleri sürüyor.

Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Yasa Teklifi’nin 10. maddesi kabul edildi. Maddeye göre, Tasfiye Halinde Türkiye Emlak Bankası Anonim Şirketi ile Türkiye Emlak Bankası Anonim Şirketi, lüzumlu izinlerin alınmasının ardından tasfiyeden çıkartılacak.

Tasfiyeden çıkan Türkiye Emlak Bankası Anonim Şirketinin yeni temel sözleşmesi Genel Kurul tarafından kabul edilinceye kadar, Tasfiye Kurulunun alakalı mevzuattan ve temel sözleşmeden kaynaklanan tüm yetki ve sorumlulukları ile bankanın tüm iş ve işlemlerinde yetki ve mesuliyet Yönetim Kuruluna geçecek. Banka, etkinlik izni alıncaya kadar, bu düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihte kullanmakta olduğu adreste faaliyetlerini sürdürecek.

onuyla alakalı milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Maliye Bakanı Naci Ağbal, öncelikli hedefin, Emlak Bankasının tasfiye sürecinin sonlandırılması ve bankanın yeniden faaliyete geçmesi olduğunu kaydetti. Bu yasal düzenlemenin akabinde BDDK’ya lüzumlu başvurların yapılacağını, ondan sonra Emlak Bankasının yeniden faaliyete geçeceğini dile getiren Ağbal, “Şu anda Emlak Bankasını ne özelleştirme gibi bir planımız mevcut ne de sektörel bir bankacılık yapma düşüncesi mevcut. ” dedi.

Emlak Bankasının marka değeri olan bir banka olduğuna işaret eden Ağbal, “Yönetim Kurulu kendi çalışmaları çerçevesinde hükümetimize bir plan getirecek. O çerçevede bankanın ekonomiye katkı sağlaması için çalışma içinde olacağız.” diye konuştu.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Başkanı Süreyya Sadi Bilgiç de Emlak Bankasının, mühim bir marka değeri bulunduğunu ifade ederek, “Onu yok etmek doğru değil. Bunun korunması gerekir. BDDK’dan izin alındığında mühim bir kamu bankası hüviyetine kavuşmuş olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

İlginizi Çekebilir

MNG Kargo’nun satış işlemi tamamlandı

Dün akşam yayınlanan habere göre Turkven, MNG Kargo'nun tamamını satın almak için rekabet kurulundan onayını aldı. Turkven 2000 senesinden bu yana Türkiye'de 5 milyar dolar kadar bir yatırım yapmış bulunuyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yaz