En iyi ders çalışma yöntemi ortaya çıktı

Princeton Üniversitesi ve UCLA, tarafından yapılan araştırmalar en etkili ve en iyi ders çalışma yöntemini belirledi.


En iyi ders çalışma yöntemi ortaya çıktı

Princeton Üniversitesi ve UCLA, ortak araştırmasında öğrencilerin en iyi not tutarak ve kitaptan yapacak oldukları ders ile birlikte algılama ve öğrenme yeteneklerinin gelişecek olduğu, bilgisayar üzerinden yapılan derslere ve sınavlara oranla kitap üzerinden not tutarak ders çalışmanın daha sağlıklı olduğu belirtildi. Uzmanlar günümüzde birçok öğrencinin ders çalışma ve ödev yapma için sanal ortamları ve teknolojiyi tercih ettiğini ancak bunun konuları anlamak için doğru bir yöntem olmadığını savundu.

BİLGİSAYAR KULLANIMI ARTIYOR

Dünyada birçok gelişmiş ülkede ders kitapları yerine bilgisayar ve tabletler kullanılmaya başlanırken, bir yandan da bilgisayarlar üzerinden öğrencilere ders çalışmaları uyarısında bulunuluyor. Bilgisayar üzerinden yapılan sınavların ve testlerin devletlere ekonomik olarak oldukça fazla yararı olduğu, öğrencilerin ise daha iyi ders çalıştıkları belirtiliyor. Ancak bu durum yapılan araştırmalara göre çokta gerçekçi görünmüyor. Zira Princeton Üniversitesi tarafından elde edilen verilere göre tozlu kitaplar ve defterler öğrenciler için çok daha yararlı görülüyor.

BİLGİSAYAR ÖĞRENCİLERİ KENDİSİNE ÇEKİYOR

Princeton Üniversitesi ve UCLA araştırmasından çıkan sonuçlar öğrencilerin bilgisayar ve tabletler üzerinden yaptıkları derslerde bir yandan da cihazın cazibesine aldanarak daha çabuk bitirmek için bilgiyi internetten öğrendikleri, kendilerinin testleri çözmeyerek hazır olarak çözülmüş sonuçlara erişebildiklerini ortaya çıkardı. Türkiye’de okullara tablet verilirken, bir yandan da ders kitapları aktif olarak kullanılmakta. Ancak öğrencilerin kolay yolu seçmemesi için bununla ilgili bir çalışma başlatılıp önlemler alınması şart görünüyor.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz