En Tehlikeli 10 Uyuşturucu Madde

Dünyada en çok kullanılan ve de insana en çok zararı olan, dünya üzerindeki en tehlikeli 10 uyuşturucu maddeleri neler? işte cevabı.


En Tehlikeli 10 Uyuşturucu Madde

1.Eroin

Morfinin 3,6- diasetil (pek çok gıdaya aromasını veren maddedir) türevidir kan dolaşımına aktarıldığı andan itibaren bir iyilik hissi oluşturur. Tek seferlik kullanımda dahi aşırı derecede bağımlılık yapar ve özellikle başka maddelere kıyasla hızla vücut isteği artar. Buna rağmen çok nadir kullanımı durumunda muhtaçlık sendromu oluşur. Hatta üç gün süreyle kullanılıp bırakıldığında bile muhtaçlık sendromu görülür. 1912 ve 1925 yıllarında yapılan konferanslar neticesinde tüm dünyada eroinin üretiminin, taşınmasının ve satışının yasaklanması kararı alınmıştır. Buna rağmen Birleşik Krallık ‘ta, İsviçre, Almanya, Hollanda, Danimarka ve çoğu Avrupa birliği ülkelerinde, Diaphin ismiyle yasal bir reçete ile ağrı kesici ilaç olarak, şiddetli ağrıları olan hastalara ve bilhassa eroin bağımlılarına karşı tedavi adı altında devlet tarafından verilmektedir.

2. Methamphetamine

Metamfetamin, diğer adıyla kristal meth, uyarıcı ve bazı maddeleri ve olayları var sayma yani halüsinasyon özelliği olan bileşenli bir maddedir. Birçok uyarıcı maddede olduğu gibi, 6 ile 24 saat arasında süren güçlü bir coşku hali meydana getirir. Dolayısıyla bağımlılık yapan bir maddedir.

3. Krokodil

İnsanlar arasında insan eti yiyen uyuşturucu madde olarak da bilinir. Bu madde Rus yapımı bir uyuşturucu maddedir. Bağımlısı olan kişilerin derilerinde çürüme, ağır ve acılı cilt hastalıkları meydana gelir.

4. Kokain

Koka bitkisinin yaprakları sayesinde ortaya çıkarılan uyuşturucu maddedir. Kokain kelimesi “coca”ya “-in” eki getirilmesiyle ortaya çıkmıştır. Bu uyuşturucu madde merkezi sinir sistemini uyuşturur aynı zamanda uyarıcı ve iştahın bastırılması gibi etkilere sebep olur.

5. Alkol

Alkol, karbon atomuna doğrudan bağlı olan -OH grubunun, organik bileşenlere verilen genel adıdır. Alkollerin önemli bir sınıfı olan mono alkollerin Genel formulü CnH2n+1OH dir. Bunlardan etanol (C2H5OH), alkollü genellikle içeceklerde kullanılan türüdür. Birada alkol oranı %3 – %5 arasında iken şarapta %12 – %15 arasındadır.

6. Fensiklidin (PCP)

Fensiklidin, genellikle PCP olarak kısa ismiyle anılır ve halk arasında bilene adı melek tozudur.

7. Oksikodon

Oxycodone, çok güçlü bir ağrı kesicidir. Genellikle ameliyat sonrasında kullanılır. Kırmızı reçete ile birlikte satılır.

8. Tütün

Bir yıllık otsu bitki türlerine denir. Yaprakları sigara yapımında kullanılır.

9. Esrar

Kenevir bitkisinin çiçeklerinden ve tohum yataklarından elde edilir. Kullanıldığında sarhoşluk ve keyif verir. Bitki parçalarından oluşan uyuşturucunun halk arasındaki adıdır.

10. Alprazolam

Kaygı giderici olarak genellikle panik ataklarda kullanılan benzodiazepinin bir türevidir. Gebe ve emziren annelerde kullanılmamalıdır.

İlginizi Çekebilir
Sarıyer’de uyuşturucu satıcılarına baskın! 22 kişi gözaltında

Sarıyer’de uyuşturucu satıcılarına baskın! 22 kişi gözaltında

İstanbul Sarıyer'de polis uyuşturucu operasyonu gerçekleştirdi. Zırhlı polis araçların kullanıldığı baskında 22 kişi gözaltına alındı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz