Engelli araç alımında ÖTV indirimi kalkıyor mu? işte cevabı

Engelli araç alımları ile ilgili geçtiğimiz günlerde yapılan düzenlemeye göre artık Engelli vatandaşlarımız ÖTV indirimi konusunda kısıtlı bir şekilde bu haklarını kullanabilecekler.


Engelli araç alımında ÖTV indirimi kalkıyor mu? işte cevabı

Maliye Bakanlığı tarafından yapılan düzenleme meclise gönderildi. Engelli araç alımı ile ilgili detaylarında bulunduğu açıklamada farklı konularda da birçok düzenleme yapıldı. Yeni yapılan düzenlemeler ile birlikte vergi işlemlerinin elektronik ortamdan yürütülebilmesi içinde çalışma başlatıldı.

ENGELLİ ARAÇ ALIMI İÇİN ÖTV İNDİRİMİ LİMİTLENDİRİLDİ

Naci Ağbal tarafından yapılan bilgilendirmede torba yasanın içeriği hakkında detaylı bilgiler sunuldu. Ancak açıklamanın gelmesi ile birlikte tepkilerde gecikmedi. Zira açıklamada engelli vatandaşların araç alımları ile ilgili suiistimali önleme amaçlı limit getirilmişti. Buna göre 70 bin liranın üstündeki araçlar için engelli vatandaşlar ÖTV indiriminden yararlanamayacaklar. Torba yasanın açıklanması ile birlikte özelikle sosyal medya üzerinden Engelli Araç Alımı ile ilgili bir çok paylaşım yapılıp tepkiler dile getirilmeye çalışıldı.

Engelli araç alımında ÖTV indirimi kalkıyor mu? işte cevabı

GÜMRÜK VERGİSİ İLE İLGİLİDE GELİŞMELER VAR

Engelli araç alımı ile ilgili açıklamalarının ardından Bakan Ağbal, gümrük vergisinde yapılan düzenlemeler ile ilgilide bilgi verdi. Buna göre gümrük vergisi muaf ürün diye bir durum artık söz konusu olmayacak ve bu tür ürünler için had ve nispetleri sıfır olarak vergilendirilecek. Bu yeni yapılan düzenlemeyle birlikte dış ticaret politikasının gerekleri çerçevesinde bu ürünler için vergi uygulamasının önü açılmış oluyor.

İlginizi Çekebilir
Artık engelli raporu her hastaneden alınamayacak!

Artık engelli raporu her hastaneden alınamayacak!

Sağlık Bakanı Demircan, sahte engelli raporu konusuyla alakalı, "Bir uygulama başlattık. Bu uygulamayla her ilde her hastanede değil, bizim belirlediğimiz hastanelerde rapor düzenleyebilecek" dedi.

3 Yorumlar
  1. ilk defa bir ötv siz araç alabilmek için rapor aldım hevesim kursağımda kaldı sayın bakanım biz üvey evlat mıyız siz sahtekarları bulun hakkımızı gasp etmeyin

  2. engellenen engelli

    yahu bırakın vatandaşı.birgün bile olsa gönlü hoş olsun .şu mübarek ve cennet topraklarımızda rahat edemiyecekmiyiz.vatandaş kan ağlıyor.nesıl yapsak nasıl etsek vergi vergi.yaklaşı 5 ay önce ankarada bir bayiiye gittim mercedes 180 alacaktım.türkiyeye maliyeti 132bin tl.ötvesiz indirimi vergiler dahil 186bin tl dir.normal bir vatandaş almaya kalkıştığı zaman 308 bin tldir.yani devletin karı 176bin tldir.demek istediğim şey bu engelli araç bile alsam devletin belirlediği %18 kdv yine ödiyecem .madem vergimi ödiyeceksem bari bırakın istediğim arabaya binelim niye engelli yorsunuz bizi zaten engelliyiz .

  3. Engelliye heryerde engel.Vergi borcunu affet engelliye kota koy .Bize yardım et Allahım….

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz