Engelli araç alımında ÖTV indirimi kalkıyor mu? işte cevabı

Engelli araç alımları ile ilgili geçtiğimiz günlerde yapılan düzenlemeye göre artık Engelli vatandaşlarımız ÖTV indirimi konusunda kısıtlı bir şekilde bu haklarını kullanabilecekler.


Engelli araç alımında ÖTV indirimi kalkıyor mu? işte cevabı

Maliye Bakanlığı tarafından yapılan düzenleme meclise gönderildi. Engelli araç alımı ile ilgili detaylarında bulunduğu açıklamada farklı konularda da birçok düzenleme yapıldı. Yeni yapılan düzenlemeler ile birlikte vergi işlemlerinin elektronik ortamdan yürütülebilmesi içinde çalışma başlatıldı.

ENGELLİ ARAÇ ALIMI İÇİN ÖTV İNDİRİMİ LİMİTLENDİRİLDİ

Naci Ağbal tarafından yapılan bilgilendirmede torba yasanın içeriği hakkında detaylı bilgiler sunuldu. Ancak açıklamanın gelmesi ile birlikte tepkilerde gecikmedi. Zira açıklamada engelli vatandaşların araç alımları ile ilgili suiistimali önleme amaçlı limit getirilmişti. Buna göre 70 bin liranın üstündeki araçlar için engelli vatandaşlar ÖTV indiriminden yararlanamayacaklar. Torba yasanın açıklanması ile birlikte özelikle sosyal medya üzerinden Engelli Araç Alımı ile ilgili bir çok paylaşım yapılıp tepkiler dile getirilmeye çalışıldı.

Engelli araç alımında ÖTV indirimi kalkıyor mu? işte cevabı

GÜMRÜK VERGİSİ İLE İLGİLİDE GELİŞMELER VAR

Engelli araç alımı ile ilgili açıklamalarının ardından Bakan Ağbal, gümrük vergisinde yapılan düzenlemeler ile ilgilide bilgi verdi. Buna göre gümrük vergisi muaf ürün diye bir durum artık söz konusu olmayacak ve bu tür ürünler için had ve nispetleri sıfır olarak vergilendirilecek. Bu yeni yapılan düzenlemeyle birlikte dış ticaret politikasının gerekleri çerçevesinde bu ürünler için vergi uygulamasının önü açılmış oluyor.

Yazar: Yusuf Bucak

Yusuf Bucak

1965 Erzurum doğumlu olan Yusuf Bucak gündemi her alanda takip ederek yazıya dökebilen başarılı bir yazardır. Bucak, İstanbul Üniversitesi’nde gördüğü eğitimin ardından genç yaşlarında haber sektörüne girerek yazarlık yapmaya başlamıştır.

İlginizi Çekebilir

Mavi Balina Görevleri Ölüm Saçıyor

Mavi Balina Görevleri Ölüm Saçıyor

Uzmanların uyardığı oyun Mavi Balina can almaya devam ediyor. Mavi Balina Görevler listesini yerine getirmeye çalışan 17 yaşındaki lise öğrencisi kendini soba borusuna asarak intihar etti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz