Erdoğan: Artık Eski Türkiye yok yeni Türkiye var!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’nin zengin doğal kaynakları, petrolü, gazı ve altını yok ama hepsinden öte zekamız var” ifadelerini kullandı. Erdoğan konuşmasında Türkiye’nin artık eskisi gibi olmadığını söyleyerek yeni Türkiye’yi vurguladı.


Erdoğan: Artık Eski Türkiye yok yeni Türkiye var!

1.5 milyar dolarlık yatırımla yaşama geçirilen, 2 bin 200 kişiyi istihdam edecek, 2.7 milyon ton soda külü üretim kapasitesine sahip Kazan Soda Elektrik Üretim A.Ş. tesislerinin açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, darbe gecesinden sonraki iki haftada vatandaşın 20 milyar dolar döviz bozdurarak, spekülatörlerin başına yumruk vurduğunu hatırlatarak, “Milletimiz saldırının ekonomik ayağını da çökertti” şeklinde konuştu.

“ARTIK YENİ TÜRKİYE VAR”

FETÖ, PKK ve DEAŞ’ın bütün kuvvetiyle sahaya indiği 2016’da ülkenin yüzde 3.2, geçen senenin 3 çeyreğinde de 7.4 büyüdüğünü belirten Erdoğan, “Yatırımlar yüzde 30 arttı. İstihdamda ilk 10 ayda 1.5 milyona yakın artış sağladık. İhracatta rekor tazelediğimiz dönemi geride bıraktık. Turizmde 30 milyona yaklaşan turist ve 25 milyar dolara yaklaşan gelirle kayıplarımızı telafi etmeye başladık. Döviz rezervlerimiz 110-120 milyar dolar arasında gidip geliyor. Tekrardan 138 milyara çıkaracağız. 150 milyar dolara da ulaşacağız. Çünkü Türkiye eski Türkiye değil artık yeni Türkiye var” diyerek konuştu. Erdoğan, kurulan tuzaklar ve senaryoların Türkiye’yi 2023, 2053, 2071 vizyonundan vazgeçiremeyeceğini vurguladı.

Ciner Grubu tarafından yapılan Ankara’nın Sincan ilçesinde kurulan Kazan Soda Elektrik Üretim Tesisi dün Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın da katıldığı törenle açıldı

“PETROL YOK AMA ZEKÂ VAR”

Türkiye’nin zengin doğal kaynakları, petrolü, gazı ve altını olmadığını fakat trona, bor, kömür gibi madenleri olduğunu belirten Erdoğan, “Ama tamamından öte zekamız var, zekamız” şeklinde konuştu. Türkiye’nin artık teknolojide tüketici olma düzeyinden tasarımcı ve üretici olma seviyesine çıkması gerektiğini anlatan Erdoğan, “Geçtiğimiz sene imza törenini gerçekleştirdiğimiz yerli araba projesini bu maksatla destekliyoruz. Türkiye’ye yüzbinlerce araba satan ama tek kuruşluk yatırım yapmayanlara bu ülkenin neler yapabileceğini göstereceğiz. Savunma sanayiinde bunu yapabileceğimizi gördük ve gösterdik. Uzun seneler ülkemizle sanki oynayanların parasıyla ürün vermeyenlerin, bin bir bahaneyle bizi senelerce geriye götürenlerin hiçbirine artık ihtiyacımız kalmadı. Geçtiğimiz 15 senede yaşama geçirdiğimiz projeler sayesinde birçok alanda dışa bağımlılıktan kurtulduk” diyerek konuştu.

“HAM İHRACATA HİÇ GÖNLÜM RAZI OLMADI”

Türkiye’nin madenleri en iyi biçimde değerlendirerek kalkınma için mühim bir kaldıraç haline dönüştürebileceğini belirten Erdoğan, “Madenlerimizin ham halleriyle satılmasına eskiden beri hiç gönlüm razı olmamıştır. Ama maalesef tüm madenlerimiz hep ham halleriyle yurtdışına ihraç edilmiştir. Ondan sonra oradan işlenmiş olarak onları almışızdır. Topraklarımızdan çıkan cevherleri mamul yahut yarı mamul haline getirerek sattığımızda elde edeceğimiz katma değer katlanarak artacaktır” şeklinde konuştu.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Atatürk gazilik unvanın bedelini cephede ödedi, sarayda değil!

Atatürk gazilik unvanın bedelini cephede ödedi, sarayda değil!

MHP'nin, AK Parti'li Metin Külünk'ün Erdoğan'a gazilik unvanı verilmesiyle alakalı kanun teklifine, "yeşil ışık yakmak" olarak adlandırılan "Değerlendiririz" cevabının sonrasında partinin İstanbul Milletvekili Atila Kaya ilk eleştiriyi yaptı. Bu önerinin cephedeki askerlere "saygısızlık" olduğunu belirten MHP'li Kaya, "Öykündüğünüz Atatürk o unvanın bedelini cephede ödedi, sarayda değil" ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz