Erdoğan bankalara seslendi: Faizleri düşürün!

Erdoğan, bankalara seslenerek “faizlerin düşmesi gerektiğini söyleyen bankalar faizi soyup soğana çevirme aracı olarak kullanıyorlar” dedi. Erdoğan ayrıca konuşmasında devlet bankalarının ve Merkez bankasının bu durumla ilgili biran önce önlem alması gerektiğini belirtti.


Erdoğan bankalara seslendi: Faizleri düşürün!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün akşam saatlerinde Trabzon Sanayi ve Ticaret Odası’nda yaptığı konuşmada hükümetin hayata geçirdiği teşvik paketlerine değinerek, “Bu teşvikler aynı zamanda piyasada nakit sıkışıklığının azaltılmasına da önemli katkıda bulunuyor. Tabi piyasaya asıl finans desteği sağlaması gereken kurumlar kimler, bankalar ama bankalar rahat durmuyor” dedi.

“Faizlerin düşmesi lazım”

Erdoğan şöyle devam etti:”Niye? Bakıyorsunuz hâlâ biz ‘Faizler düşmesi lazım’ diyoruz, bankalar ise vatandaşın oraya yatırdığı paraları kendisi için adeta bir soyup soğana çevirme aracı olarak kullanıyor. Kendi parası değil, vatandaşın oraya emanet ettiği para ve o bunu kalkıyor kendisi acımasızca yüksek faizle kendisine bir rant aracı hâline çeviriyor. Ama ben inanıyorum ki gerek Merkez Bankamız, devlet bankalarımız bu konuda kararlı ismim atmak suretiyle inşallah bu işi aşağı çekeceklerdir.”

“Bankalar kar oranlarını ikiye katladı”

Bankaların kar oranlarına ilişkin, “Geçtiğimiz sene çektiğimiz onca sıkıntının sonunda Türkiye yüzde 2.9 büyürken bankalar yüzde 40 civarında kar artışı elde etmişse burada bir sorun var demektir” diyen Erdoğan, “Üstelik bu sene bankaların kar oranlarını neredeyse ikiye katladıkları görülüyor, bu bir felaket ve bu para bunların cebinden çıkmıyor, kendi öz sermayeleri değil. Biz kimseden zararına bir iş yapmasını istemiyoruz fakat bankalardan kredi şartlarını ve faiz oranlarını makul seviyelerde tutarak ülkemizin gelişmesine, kalkınmasına katkı sağlamalarını beklemek de hakkımızdır diye düşünüyorum” dedi.

“Bankacılık sektöründe bütün göstergeler olumlu yönde”

Bankacılık sektörünün piyasayı fonlama konusunda biraz daha cesaretli davranması halinde ekonomideki yükselişin hızlanacağını kaydeden Erdoğan, “En azından bütün göstergelerin olumlu yönde seyrettiği şu dönemde bankacılık sektöründen bu yönde güzel haberler beklediğimi özellikle belirtmek istiyorum” diye konuştu. Erdoğan ekonomideki gelişmeleri değerlendirirken de hükümetin hayata geçirdiği teşvik paketleriyle genç girişimcilere ve esnafa işini büyütmesi ve istihdam üretmesi için heyecan verdiğini söyleyerek, ticaretle uğraşanlardan uluslararası yatırımcılara kadar her kesime önemli destekler verdiklerini ve vermeye devam edeceklerini belirtti.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Atatürk gazilik unvanın bedelini cephede ödedi, sarayda değil!

Atatürk gazilik unvanın bedelini cephede ödedi, sarayda değil!

MHP'nin, AK Parti'li Metin Külünk'ün Erdoğan'a gazilik unvanı verilmesiyle alakalı kanun teklifine, "yeşil ışık yakmak" olarak adlandırılan "Değerlendiririz" cevabının sonrasında partinin İstanbul Milletvekili Atila Kaya ilk eleştiriyi yaptı. Bu önerinin cephedeki askerlere "saygısızlık" olduğunu belirten MHP'li Kaya, "Öykündüğünüz Atatürk o unvanın bedelini cephede ödedi, sarayda değil" ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz