Erdoğan, Kılıçdaroğlu’na Osmanlı üzerinden yüklendi!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Osmanlı hiçbir şey üretmemiş” diyen KIlıçdaroğlu’na, “Acaba bu zat Tophane adının nereden geldiğini biliyor mu? İstanbul’un fethinin hemen sonrasında burada kurulan dökümhanelerde devrin en gelişmiş topları üretiliyordu” şeklinde konuştu.


Erdoğan, Kılıçdaroğlu’na Osmanlı üzerinden yüklendi!

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Afrin’e bölgeyi teröristlerden arındırmaya yönelik Zeytin Dalı Operasyonu’nun başlatıldığını hatırlattı. Grup toplantı salonunda “Reis bizi Afrin’e götür” sloganlarının yükselmesi üstüne Erdoğan, partililere “Kararı verdiğinizde önce ben sonra hep beraber gideceğiz” yanıtını verdi. Hatay’a giderek harekat merkezinde komutanlardan bilgi aldığını kaydeden Erdoğan, programlarının kapsamı ile ilgili bilgi verdi. Gerek devlet işleri ve parti meseleleriyle alakalı konuların gerçekleştirildiğini anlatan Erdoğan, Türkiye’ye hedeflerine ulaştırarak, milletimizi hak ettiği yere çıkartana kadar dur durak demeden, çalışmaya, koşturmaya, terlemeye devam edeceğiz. Ne diyor Namık Kemal, ‘Sana senden gelir bir işde fakat dad lazımsa” diye Namık Kemal’e ait dizeleri okudu.

“Bu ülkenin ekmeğini yiyen, bu ülkenin havasını soluyan, bu ülkenin bütün nimetlerinden sonuna kadar istifade eden bir güruh var ki onların ihanetlerinden çok muzdaribiz” diyen Erdoğan, “Maalesef Türkiye’de isimi anamuhalefet partisi olan ama yaptıklarıyla ana hıyanet partisine dönüşen bir partinin, daha doğrusu bu partinin başındaki zat ve onun şürakası diyebileceğimiz bir ekip var. Çünkü ben ülkesini, vatanı, devletini seven gerçek CHP’lilerin de bizim de aynı hissiyata sahip olduğuna inanıyorum. Her seferinde ‘Artık bu Ana Muhalefet partisini ve başındaki zatı bir daha gündemimize almayalım’ diyorum ancak öyle şeyler yapıyorlar ki bunun karşısında susmanın vebal olduğunu görüyorum. Kurtuluş Savaşı senelerindeki zorluklardan hareketle Türkiye’nin savunma sanayiinde geldiği yeri küçümseyen sözler ediyor. Hadi bizim söylediklerimize kulak vermiyor da her gün televizyonlarda sabahtan akşama kadar yayımlanan Zeytin Dalı Operasyonu’nu da bu adam izlemiyor. Askerlerimizin elindeki yerli silahları da görmüyor? Her gün teröristlerin saklandıkları inleri başlarına geçiren kendi üretimimiz toplarımızın sesini de duymuyor. Geceleri gündüze çeviren kendi imalatımız çok namlulu roket atarlarımızın görüntüsünden mi etkilenmiyor? Semalarda eksik olmayan, silahlı insansız hava araçlarımızdan da heyecan duymuyor? Söylediği lafa bak ya, ‘sen diyor bir adet delikli tüfek yapamayacaksan nasıl savaşacaksın?’ Gaflete bak ya. Türkiye bunları çoktan aştı. Onlar sizin ecdadınızın yahut sizinkilerin zamanına ait. Artık bunları biz yapıyoruz. Türk malı zırhlı araçlarımız da bu zat için bir şey ifade etmiyor?” dedi.

Erdoğan, “Hani kulakları vardır işitmez, gözleri vardır görmez, dilleri vardır doğruyu söylemez’ diyerek Rabbimizin bir ifadesi var ya bize oradaki o buyruğuyla o ilahi mesajla, ama fakat o mesaja kulağı açık olanlar bundan nasibini alır o mesajlara kulağı açık olmayanlar bundan nasibini alamaz. İşte bu zat tam da bu şekilde. Diyelim ki bize olan husumeti muhalesini bozmuş, onun için bu şekilde konuşuyor. İşi ecdadımıza hakarete vardırmasına ne diyeceğiz? Neymiş efendim, Osmanlı hiçbir şey üretmemiş. Her şey Cumhuriyetin iktidarında kurulmuş. Sonra gelenler onları da batırmış. Bunun isimi idrak tutulması değilse düpedüz yalancılıktır, iftiradır” diyerek konuştu.

KILIÇDAROĞLU’NA TARİH DERSİ VERDİ

Kılıçdaroğlu’na hızlı ve özet bir tarih dersi vermenin artık vacip olduğunu anlatan Erdoğan, “İstanbul’da Tophane diyerek bir semt var, yalnız Kağıthane’ye Kağıttepe’ye çevirdiği gibi buraya da Tophane değil Toptepe demeye kalkmasın ha. Burasının isimi 500 senedir Tophane. Acaba bu zat Tophane adının nereden geldiğini biliyor mu? İstanbul’un fethinin hemen sonrasında burada kurulan dökümhanelerde devrin en gelişmiş topları üretiliyor. Fatih Sultan Mehmet Han öbür pek çok meziyetinin yanında bizzat kendisi top tasarlayan ve inşa ettiren savunma sanayi dehasıydı. Dönemin en etkili savaş gemileri bizim tersanelerimizde üretiliyordu. Silah sanayii, maalesef Avrupa’daki sanayi devriminin sonrasında gerilemeye başlamıştır. Buna karşın 18’inci yüzyılda yeni bir atakla İstanbul ve çevresinde pek çok modern silah fabrikası kurulmuştur. Bu zatın Cumhuriyet ile beraber kurulduğunu sandığı Makine Kimya Endüstrisi Kurumu 1950’de bu adla faaliyete geçmiştir. Ondan önceki ismi Askeri Fabrikalar Umum Müdürlüğü. Osmanlı dönemindeki son ismi İmalatı Harbiyeyi Umumiye Müdürlüğü. Bir önceki ismi, Tophaneyi Amire Nazırlığıdır Bay Kemal” ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Cumhuriyet döneminde yapılan iş Başkentin Ankara’ya taşınmasına paralel olarak askeri fabrikalar içinde Anadolu’nun ortası tercih edilmiştir. Türkiye’nin savunma sanayisinde makine kimya endüstrisinin yeri küçülmüştür. Üstelik bu kurum en büyük atağını öyle onun anlattığı gibi CHP döneminde değil, demokrat partili senelerde yaşamıştır. CHP döneminde değil” şeklinde konuştu.

“CHP’NİN BU ATILAN ADIMLARDAN HABERİ YOK”

Çok daha kuvvetli savunma sanayii kuruluşlarının olduğuna dikkati çeken Erdoğan, “Ülkemizin savunma sanayii en büyük atılımını geçtiğimiz 15 senede yaşamıştır. Dünya çapında söz sahibi çok daha büyük savunma sanayii kuruluşlarımız vardır. Eğer Türkiye savunma sanayiinde son 15 senede yaptığı atakları gerçekleştirmemiş olsaydı, bugün bırakınız Zeytin Dalı Harekatı’nı kendi sınırlarımız içindeki terörle mücadele operasyonlarını yürütemez hale gelirdi. Ülkemiz şu anda 6 milyar dolarlık imalat ve 2 milyar dolarlık ihracat kapasitesi bulunan bir savunma sanayiine sahiptir. Ama CHP’nin bu atılan adımlardan haberi yok. Savunma sanayi projeleri 60 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşmıştır. Önceliğimiz her türlü savunma sanayii ihtiyacımızı ülkemizde geliştirmek ve üretmektir. Savunma sanayiinde dışarıdan hazır ürün alımını tamamen terk etmiş vaziyetteyiz. Varsın imalata geçilmesi biraz uzun sürsün ama mutlaka ülkemizin ürünü olsun anlayışıyla hareket ediyoruz” diyerek konuştu.

Meclis’e eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ile beraber gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, grup toplantı salonunda da Başbakan Binali Yıldırım ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ile beraber oturdu. Ayrıca partililerin salonda büyük bir coşkuyla dolduğu görüldü. Bir vatandaşın “Şu çocuğa sahip çık” sözleri üstüne Erdoğan, Sağlık Bakanı Ahmet Demircan’a bu konuda talimat verdi.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Yeşilçam yıldızı Cüneyt Arkın’ın çok film çektiğine pişman!

Yeşilçam yıldızı Cüneyt Arkın’ın çok film çektiğine pişman!

Pelin Çift ile Yeşilçam Söyleşileri programına konuk olan usta oyuncu Cüneyt Arkın, "Keşke daha az çekseydim de dörtnala koşsaydım. Özgürlüklere, baharlara, çiçeklere" biçiminde konuştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz