Erdoğan, Kudüs için çağrı mektubu yayınlayacak!

Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamada Erdoğan’ın Kudüs konusunda yaptığı söylemlere yer verilerek “Kudüs bizim kutsalımızdır” dendi. Açıklamada Erdoğan’ın gün içerisinde konu ile alakalı bir çağrı mektubu yayınlayacağı bildirildi.


Erdoğan, Kudüs için çağrı mektubu yayınlayacak!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın birçok hükümet ve devlet başkanlarıyla görüşmeler gerçekleştirdiğini söyleyen Kalın, “Sayın Cumhurbaşkanı ilk tepkimizi verdi. Kendisi bundan önce Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas başta olmak üzere Arap dünyasından birçok liderle, İslam dünyasından hükümet ve devlet başkanlarıyla da görüşmeler gerçekleştirdi. Bu sabah itibarıyla Malezya, Tunus, İran, Katar, Suudi Arabistan, Pakistan, Endonezya devlet ve hükümet başkanlarıyla telefon görüşmeleri yaptı, yapmaya da devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Amerikan yönetiminin bu vahim hatadan derhal dönmesi gerektiğini ifade eden Kalın, “Tarihi, dini ve hukuki mülahazaların yanı sıra Kudüs’ün mevcut statüsünün muhafaza edilmesi ve İsrail’in mülkü gibi lanse edilmesinin hatasının, yanlışının, vahim hatasının önlenmesi ile alakalı öte yandan atılması gereken adımlar olduğu da bir hakikattir. Zaten şu anda kırılgan olan Ortadoğu barış sürecini sanki ortadan kaldıracaktır.” şeklinde konuştu.

Kalın şu sözlerle devam etti:

Kudüs’ün statüsüne ve bölge barışına ilişkin hassasiyet arz eden bu gelişmeler karşısında İslam ülkeleri arasında ortak hareket etmeye ve koordinasyon sağlamaya dönük olarak Sayın Cumhurbaşkanımız, İslam İşbirliği Teşkilatını olağanüstü zirveye davet etmektedir. Önümüzdeki hafta, 13 Aralık Çarşamba günü İslam İşbirliği Teşkilatı Olağanüstü Liderler Zirvesi, İstanbul’da Sayın Cumhurbaşkanlığımızın ev sahipliğinde toplanacaktır.

Sayın Trump’ın 24 Kasım’daki telefon görüşmesinde Sayın Cumhurbaşkanımıza söylediği ‘Bundan sonra PYD’ye silah yardımı yapılmayacak’ sözünün maalesef Amerikan yönetimi tarafından, başka birimler tarafından başka yönlere çekildiğini, tevil edilmeye başlandığını, sahada da bu yardımların devam ettiğini görüyoruz. Bu bizim için ne izah edilebilir ne de kabul edilebilir bir vaziyet.

Sayın Cumhurbaşkanımız Filistin ile alakalı, öbür tüm konularda olduğu gibi hakikatleri söylemeye bugüne kadar nasıl devam ettiyse bundan sonra da devam edecektir. İsrailliler bundan ister rahatsız olsunlar ister mutlu olsunlar, bu bizi ilgilendirmez. Cumhurbaşkanımıza yönelik bu ifadeleri kullanmalarının nedeni de bu gerçekleri onlara hatırlatmalarıdır.

İlginizi Çekebilir
İsrail, Amerikan büyükelçilik binasının Kudüs’e taşınacağı tarihi açıkladı!

İsrail, Amerikan büyükelçilik binasının Kudüs’e taşınacağı tarihi açıkladı!

İsrail Başbakanı Netanyahu, Tel Aviv'deki Amerikan büyükelçilik binasının 2018 yılı içerisinde Kudüs'e taşınacağını açıkladı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz