Erdoğan ve Papa Roma’da Kudüs konusunu görüşecek!

En son Türkiye tarafından Celal Bayar’ın ziyarette bulunduğu Roma’ya Cumhurbaşkanı Erdoğan bu tarihten sonraki ilk ziyaretti gerçekleştirdi. Burada Vatikan’da Papa Franciscus ile görüşme sağlanarak Kudüs konusu değerlendirilecek.


Erdoğan ve Papa Roma’da Kudüs konusunu görüşecek!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Papa Franciscus’un davetlisi olarak Vatikan’da gerçekleştireceği resmi ziyaret için Roma’ya geldi.

ERDOĞAN’A EŞİ DE EŞLİK EDİYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, Roma Ciampino Havaalanı’nda TC Roma Büyükelçisi Murat Salim Esenli, TC Vatikan Büyükelçisi Mehmet Paçacı, Vatikan Protokol Müdürü Jose Bettancourt ve İtalya’yı temsilen Protokol Müdürü Riccardo Guariglia karşıladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji Bakanı Berat Albayrak, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, AB Bakanı Ömer Çelik, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ve eşi Emine Erdoğan eşlik ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra Excelsior Oteli’ne geçti.

PAPA İLE KUDÜS’Ü GÖRÜŞECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan bu sabah Papa Franciscus ile TSİ 11.30’da ikili görüşmede bulunacak. Türkiye-Vatikan ilişkileri, Kudüs hakkında gelişmeler, Suriye ve bölgesel problemlerin yanı sıra yabancı düşmanlığı ve İslam düşmanlığı ile mücadelenin ele alınacağı söylenen görüşmeden sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan Vatikan Devlet Sekreteri Kardinal Pietro Parolin’i kabul edecek.

İTALYA CUMHURBAŞKANI İLE DE BİR ARAYA GELECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Vatikan ziyaretinin sonrasında İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı Quirinale’de bir ikili görüşmede bulunacak. Burada gerçekleştirilecek heyetlerarası çalışma yemeği ardında Erdoğan İtalya Başbakanı Paolo Gentiloni’yi kabul edecek. Görüşmede Türkiye ve İtalya arasında siyasi, ekonomik, savunma sanayi alanlarında ikili işbirliği; Suriye, Irak ve Libya’daki son gelişmeler, Kudüs, terörle ve düzensiz göçle mücadele konularında işbirliği, AB ve Türkiye-AB ilişkileri gibi her iki ülkenin ortak gündeminde yer verilen hususlar ile ilgili görüş alışverişinde bulunulacak.

Gentiloni görüşmesinin sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önde gelen İtalyan şirketleri yöneticilerini kabul edecek.

59 SENE SONRA BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRECEK

Öte yandan Erdoğan’ın ziyareti, 59 sene aradan sonra Vatikan’da Cumhurbaşkanı düzeyinde düzenlenen ilk ziyaret olacak.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Mustafa Sandal, servet değerindeki villayı Emina’ya verdi!

Mustafa Sandal, servet değerindeki villayı Emina’ya verdi!

Ünlü şarkıcı Mustafa Sandal, boşanma aşamasındaki eşi Emina'ya 15 milyonluk villayı bıraktı. Sandal'ın kendisinin de çalışma ofisinde konakladığı söyleniyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz