Erdoğan yükselen faiz oranlarına tepki gösterdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti MKYK toplantısında faizlerin hiçbir şekilde azalmamasını eleştirerek “Faiz sarmalının kırılması gerek. Faiz olduğu sürece bir sermaye birikimi mümkün değil” dedi.


Erdoğan yükselen faiz oranlarına tepki gösterdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son yapılan AK Parti MKYK toplantısında gene faiz konusuna değindi. Toplantıda AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın ekonomi hakkında bir sunum yaptığı, daha sonra da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın değerlendirmelerde bulunduğu öğrenildi. Alınan bilgilere göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan toplantıda faizlerin bir türlü düşmemesini eleştirerek, “Dilimde tüy bitti ama söylemeye devam edeceğim. Bu enflasyonun nedeni faizler. Hükümet, faizlerin düşürülmesi için elindeki enstrümanları devreye soksun. Bu sarmalın kırılması gerekiyor” şeklinde konuştu.

“HÜKÜMETİN DE GEREĞİNİ YAPMASI GEREKIR”

Merkez Bankası’nın lüzumlu adımları atmadığını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu şekilde konuştu: “Hükümetin bu işlerle alakalı gereğini yapması gerekir. Tamam, Merkez Bankası bağımsız ama hükümetin de bu konuda enstrümanları var. Onları devreye sokun. Faiz sarmalının kırılması gerekir. Faiz olduğu sürece bir sermaye birikimi olmuyor. Faiz sarmalını kırmak gerekir. Yoksa işimiz zor.”

MAYISTA KONGRE

Toplantıda, devam eden il kongreleri de konuşuldu. Erdoğan, “Yaptığımız her şeyi kamuoyuna çok iyi anlatmalıyız. Bir an önce, kongreleri bitirin. Uzatmayın. Mayıstan önce büyük kongreyi toplayalım” şeklinde konuştu. Bazı MKYK mensuplarının, büyük kongrenin mayıs ayına yetişmeyeceğini belirtmesi üstüne ısrarını sürdürdü ve bir an önce toplantının yapılmasını istedi.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Atatürk gazilik unvanın bedelini cephede ödedi, sarayda değil!

Atatürk gazilik unvanın bedelini cephede ödedi, sarayda değil!

MHP'nin, AK Parti'li Metin Külünk'ün Erdoğan'a gazilik unvanı verilmesiyle alakalı kanun teklifine, "yeşil ışık yakmak" olarak adlandırılan "Değerlendiririz" cevabının sonrasında partinin İstanbul Milletvekili Atila Kaya ilk eleştiriyi yaptı. Bu önerinin cephedeki askerlere "saygısızlık" olduğunu belirten MHP'li Kaya, "Öykündüğünüz Atatürk o unvanın bedelini cephede ödedi, sarayda değil" ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz