Erdoğan’dan flaş BBP ittifak açıklaması!

İttifak hakkında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Örneğin BBP başta olmak üzere bu oluşum içinde yer almak isteyen fakat oy dağılımı sebebiyle kendi başına milletvekili çıkartma olanağı bulunmayan partiler ise ittifaktaki herhangi bir partinin listesinde seçime girebileceklerdir. Cumhurbaşkanı adayının da bu güç birliği çerçevesinde tespit edilmesi gayet tabidir” şeklinde konuştu.


Erdoğan’dan flaş BBP ittifak açıklaması!

Partisinin İl Başkanları İstişare Toplantısı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ittifak hakkında mühim mesajlar verdi. Milletvekili çıkaramayacak partilerin de vekil çıkarmasının yolunun açıldığını anlatan Erdoğan şunları belirtti: Bu yasa teklifinde mahalli seçimlerle alakalı herhangi bir yenilik yok, yalnızca milletvekili seçilme yaşının 18’e indirilmesine paralel olarak belediye başkanı, belediye meclis mensubu, il genel meclisi mensubu, muhtarların da seçilme yaşı 18’e indiriliyor, bu onunla alakalı olan kısım. Ağırlık malum cumhurbaşkanı ve parlamentoyu ilgilendiren bölüm.

Bir de eskiden ayrı ayrı zarflara konan ve sandıklara atılan oyların hepsi herhangi bir karışıklığa, lüzumsuz oy iptallerine sebep olmasın diyerek aynı zarfa yerleştirilip aynı sandığa atılacak. Bunların tasnifini sandık kurulu mensupları yapıp, her oyu kendi hanesine kayıt edecek. Bunun dışında eski uygulama neyse aynı biçimde mahalli idareler seçimlerinde yapılacak. Yani herkes kendi adayını gösterecek, kendi kampanyasını yapacak, kendi başarısı için gayret gösterecek. Esas yenilik milletvekili seçimlerinde olacak. Buna göre birden fazla parti bir araya gelerek milletvekili seçimine ittifak halinde gidebilecek. Buna malum cumhurun ittifakı yahut cumhur ittifakı diyoruz. Bu şekilde bir vaziyette seçim pusulasında ittifakın içinde yer verilen partilerin amblemleri bu beraberliğe verilen adın altında aynı çerçeve içinde yer alacak. Dolayısıyla her parti kendi listesiyle seçime gidecek. Hedef oydaki zayiatı minimize etmek, yok etmektir. Bunun da önlemleri alındı. Seçmenler hangi partiyi istiyorsa onun amblemine mührü vuracak ama oylar beraber sayılarak toplam milletvekili sayısı tespit edilecek. Son bu oylar partilere göre bölünecek ve toplam milletvekili sayısı herkesin oyu nispetinde dağıtılacaktır. İttifak bölümüne vurulmuş olan, fakat herhangi bir partinin amblemine denk gelmeyen oylar da geçerli sayılacak.

BBP ÖRNEĞİ

Bundan önce bu şekilde bir şey yoktu, oylar iptal edilirdi. Bu ortak oylar gene partilerin sayısal çoğunluğu nispetinde dağıtılarak oy oranı değişmeden milletvekili dağılımına yansıyacak. Sonuçta oyu ittifak alacak. Bu vaziyette yaratılacak seçim ittifakında fakat kendi başına milletvekili çıkartma kuvvetine sahip partilerin yer alması manalı hale geliyor. Halbuki ülkemizde kendi bayına milletvekili çıkartamayacak vaziyette olsa da siyasi bir özne olarak değer taşıyan pek çok parti var. Yeni düzenlemede bunlar için de bir kolaylık getirildi. Herhangi bir siyasi partinin lideri yahut mensuplarına kendi partilerin istifa etmeksizin bir başka partinin listesinden aday gösterilebilme olanağı sağlandı. Bu partiler seçim pusulasındaki ittifak bölümünde yer almayacaklar ama aday listesinde bulunmak suretiyle dolaylı bir biçimde bu oluşumda temsil edilecekler. Logosu yok ama A yahut B partisinin listesinde yer almak suretiyle seçilme şansını yakalayabilir. Örneğin BBP başta olmak üzere bu oluşum içinde yer almak isteyen fakat oy dağılımı itibariyle kendi başına milletvekili çıkartma olanağı bulunmayan partiler ise ittifaktaki herhangi bir partinin listesinde seçime girebileceklerdir.

Cumhurbaşkanı adayının da bu güç birliği çerçevesinde tespit edilmesi gayet tabidir. 2019 Kasım’ındaki seçimlerde milletvekili ve cumhurbaşkanı adaylarının pusulaları beraber verilecektir. Esas yenilik burada. Seçmenler oy kabininde her ikisiyle alakalı de tercihlerini yapıp bu kez aynı zarfı içinde sandığa atacaklardır. Görüldüğü gibi esasen seçim sisteminin özünde herhangi bir değişiklik yok. Her parti kendi milletvekili listesini yapacak, kendi oyunu alacak. Kendi milletvekillerini çıkartacaktır. Tek fark, ittifak halinde seçime giden partilerin oylarının beraber sayılması milletvekili dağılımının bilahare bu toplamın tekrardan dağılımı ile belirlenmesidir. Lüzumsuz oy kayıplarının önüne geçmek için pusulanın alakalı alanının neresine mühür basılırsa basılsın vatandaşımızın iradesinin geçerli sayılması da mühim bir yeniliktir. Oy zayiatı olmayacak. Geçmişte terör örgütlerine müzahir partilerin vatandaşlarımız üstünde kurdukları baskıyı ortadan kaldırmaya yönelik bir takım önlemler de bu düzenlemede yer almıştır. Öte yandan sandık güvenliği ile alakalı doğrudan vatandaşımızın talebinin de dikkate alınmasını sağlayacak, yalnızca sandık kurulunun mühür eksikliğinden kaynaklanan münakaşaları ortadan kaldıracak düzenlemeler de bu teklifte mevcuttur.”

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Terör örgütü PKK karıştı! Örgüt içi infazlar başladı

Terör örgütü PKK karıştı! Örgüt içi infazlar başladı

Afrin operasyonu başladıktan sonra örgüt içi anlaşmazlıklar neticesinde 30 terörist infaz edildi. Hüseyin Gabar adlı terörist Raco'ya, Mani Agid ise Cinderesi'ne yeni elebaşı olarak gönderildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz