Erdoğan’dan Trump’a Başkanlık Dersi “Ey Trump”

Erdoğan, Trump tarafından yapılan Kudüs açıklamasının ardından ABD’ye seslenerek sert sözlerle eleştiri yağmuruna tutu. Erdoğan, Trump’ın yapmış olduğu açıklamaları ortalığı karıştırmak olarak değerlendirirken siyasi liderlerin karışıklık değil barış için çalışması gerektiğini hatırlattı.


Erdoğan’dan Trump’a Başkanlık Dersi “Ey Trump”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasıyla alakalı, “Ey Trump, sen ne yapmak istiyorsun? Bu nasıl bir yaklaşımdır? Siyasi liderler karıştırmak için değil, barıştırmak için olurlar ” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan ziyareti öncesi Esenboğa Havalimanı’nda toplanan işçilere seslenerek, “Hiç endişeniz olmasın, biz beşer planında kul önünde eğilmedik. Biz, yalnızca Rabbimizin huzurunda rükuda ve secdede eğildik. Zira biz kula kul olmadık, olmayacağız. Bu yola bu şekilde çıktık, bu şekilde devam edeceğiz. Yeter ki biz el ele verelim, dayanışma içerisinde olalım. Gelecek hiç endişe etmeyin çok daha güzel olacak. Senelerdir taşeronluk meselesi hep konuşulmuş, tartışılmıştır. Ne yazık ki taşeronlar sanki komisyoncu görevi görmek suretiyle arada belli bir kazancı götürmüştür. Şimdi ise bu iş artık yoluna koyuldu ve Allah’ın izniyle gerek belediyelerin bu noktada atacağı adımlar, gerekse devletin atacağı adımlar planlandı. Gerek Başbakanımız, Çalışma Bakanımız, Maliye Bakanımız ekipleriyle yoğun çalışmalar yaptılar, en son biz de oturup bu çalışmaları değerlendirdik. Salı günü grup toplantısında açıkladığımız gibi bu karara vardık. Kolay değil, 900 bin malum işçi bundan istifade ediyor. Artık benim sonum ne olacak diyerek bir şey yok. Yeter ki herkes devletin, kamunun kurallarına uysun, çalışmasını yapsın. Tabii bugün malum Yunanistan’a gidiyorum. Atina’da görüşmelerimiz var. Oradan da yarın Batı Trakya’ya geçecek, oradaki kardeşlerimizle bir arada olacağız” ifadelerini kullandı.

“TRUMP’UN BU AÇIKLAMALARI SANKI MİKSER GÖREVİ GÖRMEYE YÖNELİKTİR”

“Fakat, en önemlisi şu, malum Türkiye saatiyle dün gece Amerika Başkanı Kudüs’le alakalı açıklamasını yaptı” diyen Erdoğan, “Tabii Amerika, başkan diyeceğim esasında, Birleşmiş Milletler 1980 kararını falan sanki hiçe saymıştır. Bugüne kadar Amerika ve İsrail’den başka dünyada hiçbir ülkenin 1980 Birleşmiş Milletler kararının dışında ona aykırı bir adımı olmamıştır. Yalnızca bu iki ülke burada böyle direnmiştir. Şimdi ise tekrar bunu gündeme getirmek suretiyle Sayın Trump’ın neye yaranmak istediğini anlamak mümkün değil. Çünkü, Kudüs Müslümanların, Hristiyanların ve kısmi olarak da Musevilerin sanki ibadetgahı olarak görülmüştür bugüne kadar. Ağırlıklı olarak tabii ki Müslümanların ilk kıblegahıdır. Şimdi, bu şekilde bir adımı atmak dünyada özellikle bu bölgeyi ateş çemberinin içine atmaktır. Ey Trump, sen ne yapmak istiyorsun? Bu nasıl bir yaklaşımdır? Siyasi liderler karıştırmak için değil, barıştırmak için olurlar. Şu anda Sayın Trump’un bu açıklamaları sanki mikser görevi görmeye yöneliktir, karıştırmaya yöneliktir. Barıştırmaya değil. Kusura bakmasın” diyerek konuştu.

“PAPA İLE GÖRÜŞME TALEBİM OLDU”

Erdoğan, açıklamasında şunları kaydetti:

“Çarşamba günü İslam İşbirliği Teşkilatı dönem başkanı olarak bütün İslam İşbirliği Teşkilatı mensuplarını İstanbul’da toparlayacağız. Bunun yanında telefonlarla görüşmelerimi sürdürüyorum. Burada da yalnızca İslam ülkelerini değil, hatta Papa ile görüşme talebim oldu, onunla da bu akşam yahut yarın sabah görüşeceğiz. Çünkü, burası Hristiyanların da mabedi. Sayın Putin ile de görüşmemi yapacağım. Batı ülkeleri Almanya, İngiltere, Fransa, İspanya ile de görüşmemi yapacağım. Çünkü bu artık yalnızca Müslümanların değil, sanki insanlığın görevidir. Burada Sayın Trump ’ben güçlüyüm öyleyse haklıyım’ diyorsa yanılıyor, kuvvetli olmak haklı olmak demek değildir, haklı olan güçlüdür. Burada biz haklıyız. Bu kumpasların altında ve arkasında nelerin olduğunu da son dönemlerdeki mahkeme sürecinde gayet iyi biliyoruz. Şu anda mahkemede dönen dolapları görüyorsunuz, şunda yalan söyledim, bunda yalan söyledim. Tamam da haftalardır neyle meşguldü bu insanlar? Öyle mi? Öyleyse şu anda herkesin foyası açıkça ortaya çıkıyor. Muameleye de buna tabi olacaktır. Çarşamba günü İslam İşbirliği Teşkilatı Liderler Zirvesi’ni İstanbul’da toplayacağız. Bu toplantımızdan sonra da bazı etkinliklerin planlama çalışmalarımızı yapıyoruz. Burada durmak yok, aynen yola devam. Taşeronlarla alakalı çıkacak bu yasanın hayırlara vesile olmasını Allah’tan temenni ediyorum.”

Erdoğan’ın açıklaması esnasında vatandaşlardan ’Kahrolsun İsrail’ sloganları yükseldi.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Atatürk gazilik unvanın bedelini cephede ödedi, sarayda değil!

Atatürk gazilik unvanın bedelini cephede ödedi, sarayda değil!

MHP'nin, AK Parti'li Metin Külünk'ün Erdoğan'a gazilik unvanı verilmesiyle alakalı kanun teklifine, "yeşil ışık yakmak" olarak adlandırılan "Değerlendiririz" cevabının sonrasında partinin İstanbul Milletvekili Atila Kaya ilk eleştiriyi yaptı. Bu önerinin cephedeki askerlere "saygısızlık" olduğunu belirten MHP'li Kaya, "Öykündüğünüz Atatürk o unvanın bedelini cephede ödedi, sarayda değil" ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz