Erdoğan’ın şehit dedesiyle ilgili bakanlıktan belgeli açıklama

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan bilgilendirmede “Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın dedesinin askerdeyken şehit olduğu, arşivlerimizde kesin olarak yer almaktadır” ifadeleri kullanıldı.


Erdoğan’ın şehit dedesiyle ilgili bakanlıktan belgeli açıklama

Milli Savunma Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dedesi Mustafa oğlu Kemal’in; askerdeyken şehit olduğunun, arşivlerde “askerde meçhul” ifadeleriyle kesin olarak yer aldığını açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada son günlerde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dedesinin 1. Dünya Savaşı’ndaki Sarıkamış Harekatında şehit olduğuna dair Milli Savunma Bakanlığı arşiv kayıtlarında adının yer almadığına ilişkin kasıtlı iddialar ortaya atıldığına dikkat çekildi. Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, “Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan arşiv taramaları neticesinde; Rize Askerlik Şubesi Başkanlığına ait 8355 Numaralı Askerde Kayıp olanlara ait Silahaltı defterinin 213’üncü sayfasında, Rize ili Ulucami köyünden Mutioğullarından lakaplı Mustafa oğlu 1882 doğumlu Kemal’in askerde meçhul 30.01.1337 (Mühür-Osman) biçiminde yazılı olduğu belirlenmiştir” denildi.

Osmanlı imparatorluğu döneminde (1.Dünya Savaşı dönemi dahil) askerlikte vefat edenlerin işlemlerinin, Harbiye Nezareti tarafından, 1909 tarihli Askeri Tekaüt ve İstifa Kanunu’na göre yürütüldüğü söylenerek buna göre doğrudan düşman tesiriyle (kurşun, kılıç, bomba gibi) vefat edenlerin şehit olarak kayıtlara yazıldığı, donma, güneş çarpması, boğulma yahut salgın hastalık gibi sebeplerle vefatların ise, şehit olarak nitelendirilmediği ifade edildi.

Haberlere konu olan “Şehitlerimiz” isimli eserde yalnızca Osmanlıca kayıtlarda o dönemki yasaya göre şehit olarak nitelendirilen zayiatların yayımlandığı kaydedilerek şu şekilde denildi:

“Bu sebeple Sayın Cumhurbaşkanımızın dedesi gibi donma sebebiyle şehit olanların, ‘1909 tarihli Askeri Tekaüt ve İstifa Kanunu’na’ göre şehit statüsünde kaydı yer almamaktadır. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın dedesi Mustafa oğlu Kemal’in; söz konusu tarihlerde askere gittiği ve askerdeyken şehit düştüğü, arşivlerimizde (Rize Askerlik Şubesi askerde kayıp olanlara ait silahaltı defterinde) “askerde meçhul” ifadeleriyle kesin olarak yer almaktadır. O dönemdeki silah arkadaşlarının aktardığı bilgi çerçevesinde donarak şehit düştüğü bilgisine ulaşılmaktadır.”

İlginizi Çekebilir
Şehit yakını, gazi ve gazi yakınları için atama kurası çekildi

Şehit yakını, gazi ve gazi yakınları için atama kurası çekildi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 257 şehit yakını, gazi ve gazi yakınının atama kurasının yapıldığını açıkladı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz