Erişim yasaklı Wikipedia, engelli kaldırmaya çalışıyor!

Wikimedia Vakfı Genel Müdürü Katherine Maher, Türkiye’deki erişim yasağına yol açan makalelerin düzenlendiğini açıklayarak, “Türkiye’deki otoriteler bu makalelerin son halini gözden geçirmiş olabilir. Erişim yasağı hangi sebeple devam ediyor anlamış değiliz” ifadeleri kullanıldı.


Erişim yasaklı Wikipedia, engelli kaldırmaya çalışıyor!

Wikipedia’nın bağlı olduğu Wikimedia Vakfı’nın Genel Müdürü Katherine Maher, Türkiye’deki resmi makamları rahatsız eden ve erişim yasağına yol açan makalelerin değiştiğini belirtti. Maher, “Türkiye’deki otoriteler bu makalelerin son halini incelememiş olabilir. Erişim yasağının hâlâ neden devam ettiğinden emin değiliz” diyerek konuştu.

Katherine Maher, 29 Nisan 2017 tarihinde Wikipedia’ya getirilen erişim yasağına ilişkin soruları cevapladı.

“Öğleden sonra ulaştı, ertesi gün engellendi”

Habertürk gazetesinde yer verilen habere göre Maher, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK), münakaşalı makalelerin kaldırılmasına ilişkin talebini doğrudan vakıf yönetimine değil, Wikipedia bünyesindeki Gönüllüler Destek Hattı’na yaptığını söyleyerek, “Hatta yapılan bildirim vakfa cuma günü öğleden sonra ulaştı. Biz yanıt bile veremeden, ertesi gün site engellenmişti. Bu tamamen sürpriz oldu. Bildirimde, İngilizce Wikipedia’da yayımlanan iki makalenin kaldırılması istendi ancak kaldırma talebi için herhangi bir neden gösterilmedi.

“Sansüre karşıyız”

Normalde bu şekilde vaziyetlerde editör topluluğumuzu bilgilendiririz. İçeriği, yalnızca uzun süredir sitemizde yazarlık yapan ve yazılarında güvenilirliğini ispatlamış kıdemli yazarlarımızdan oluşan editör topluluğu değiştirebilir. Makaledeki bilgi doğrulanabilir ve güvenilir kaynaklardan alınmış mı? Makale objektif bir dille mi yazılmış ve gereken kaynaklara atıf yapılmış mı? Bu hususlara bakılır. Biz, sitedeki bir bilgiyi, sırf beğenilmediği yahut bir hususta olumsuz görüşler içerdiği için kaldırmayız. Çünkü sansüre karşıyız” şeklinde konuştu.

Tek ofisimiz San Fnansisco’da

San Francisco dışında dünyanın hiçbir yerinde ofisleri bulunmadığını vurgulayan Maher, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) erişimin engellenmesiyle alakalı kararını beklediklerini belirtti. Erişim engelinin bir an önce kalkmasını umduğunu kaydeden Maher, “Türkçe Wikipedia 300 bin makale içeriyor. Umarım Türk kullanıcılarımız içerik oluşturmaya devam eder ve bu sayı milyonları bulur. Ben Türkiye’de çok vakit geçirdim ve ülkenizi çok seviyorum. Çok zengin bir tarihe ve kültüre sahip olan Türkiye’nin Wikipedia’da temsil edilmesini çok isterim. Ama site engellenirse bu içeriği sağlayacak yazarlarımız engellenmiş olacak. Türkçe’deki en büyük bilgi kaynaklarından biri olan Wikipedia’nın tekrar erişime açılacağı günü iple çekiyoruz” diyerek konuştu.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
BTK: Wikipedia sakıncalı içerikleri kaldırmıyor!

BTK: Wikipedia sakıncalı içerikleri kaldırmıyor!

BTK, erişim yasağına konu makalelerin kaldırılacağını söyleyen Wikipedia'nın, yasa dışı içerikleri ısrarla siteden kaldırmadığını bildirildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz