Eskişehir’de anket skandalı! Okullarda din ve köken soruldu

Eskişehir’deki bazı okullarda öğrencilere anket yapılarak etnik kökenleri ve dinleri soruldu. Manisa’da ise dine ne kadar bağlı oldukları sorgulandı. Eğitim-İş Sendikasından, Milli Eğitim Bakanlığı eleştirilerek, anket adı altında yürütülen bu faaliyetlerle, “Bunlar fişleme evraklarıdır” diye tepki verdi.


Eskişehir’de anket skandalı! Okullarda din ve köken soruldu

Cumhuriyet’in haberine göre, Eskişehir’de birçok devlet okulunda öğrencilerin önüne Mirajans isimli Konya merkezli bir araştırma merkezinin anketleri kondu. Ne için yapıldığı anlaşılamayan anketlerde öğrencilere sorulan sorulardan kimileri şunlar:

* Cemaat’ten yardım aldın mı?

* Hiç sosyal yardım aldınız mı? Aldıysanız nereden? (Şıklar arasında “Cemaatlerden” seçeneği de var.)

* Kendinizi etnik kültürel olarak nasıl tanımlarsınız?

* En çok izlediğiniz TV kanalı hangisidir? (“Tek seçenek işlenecek” notu düşülen problemin yanıt seçenekleri şunlar: Kanal D, TRT-1, ATV, Star, Fox, Kanal 7, CNN-Türk, NTV, HaberTürk, Beyaz TV, A Haber, Halk TV ve öbür. ..)

* En çok okuduğunuz gazete hangisidir? (Bu problemin yanıt şıkları arasında da yandaş basının çoğunlukta olması dikkat çekiyor.)

Ankette öte yandan Eskişehir’e CHP’li belediyenin verdiği hizmetlerden memnun olunup olunmadığının irdelenmesi de dikkat çekti.

‘Dindarlık’ araştırması

Manisa Turgutlu’da da başka bir araştırma skandalı meydana geldi. İl Milli Eğitim Müdürü Recep Dernekbaş’ın “olur”uyla, ilçedeki bütün okullarda “Günlük hayatta dini değerleri anlamlandırma ve öğrencilerin İslam dinine bakışı”yla alakalı anketler dağıtıldı. Ankette, öğrencilerin yazılı cümlelere katılıp katılmadıkları soruldu. O cümlelerden kimileri ise şu şekilde:

* Arkadaşlarım olacak kişilerin dindar olması mühimdir.

* Birey, yaşamını dine göre düzenlemelidir.

* Evleneceğim kişi dindar olmalıdır.

* Her öğrenci mecburi din dersi almalıdır.

* Evleneceğiniz kişi sizinle aynı mezhepten olmalıdır.

Anket denemez

Konuya ilişkin açıklama yapan Eğitim-İş yönetimi, “Bu kağıtlara anket denemez, bunlar fişleme evraklarıdır” şeklinde konuştu. Sendikadan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Ne olduğu bilinmeyen bir özel araştırma firmasının, gene ne için yapıldığı anlaşılmayan anketlerinin okul sıralarını süslemesi asla kabul edilemez. Genelde bu tür uygulamalar deşifre olduğunda yöneticilerden ‘gönüllülük esası vardı’, ya da ‘öğrenciye ismi sorulmadı’ gibi baştan savma açıklamalar gelse de bu anket için o söylemler tamamen çürüyor. Zira ankette öğrencilere yalnızca isimi değil, açık adresleri bile sorulmuştur. Ayrıca; bir öğrencinin önüne anketi okul yöneticileri ya da öğretmenlerinden birisi koyarsa, o öğrencinin ankete itiraz etme şansı olmadığı açıktır. Öğrencilerin ve onların vesilesiyle ailelerinin dini yaşamlarına, özel hayatlarına, ideolojik eğilimlerine ve hatta genetik kodlamalarına dair soruların sorulması, Milli Eğitim Temel Kanunu’nun her yurttaşın eşit ve adil eğitim hakkı alması ilkesine aykırıdır. Her bir yavrumuza eşit, adil ve bilimsel eğitim sunmakla yükümlü olan bir Bakanlığın okullarında yapılan bu çağdışı fişleme metotlarını kınıyor, peşini bırakmayacağımızı ilan ediyoruz.”

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Eskişehir’de FETÖ şüphelilerinin yargılaması başladı!

Eskişehir’de FETÖ şüphelilerinin yargılaması başladı!

Eskişehir'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) emniyetteki mahrem yapılanmasına karşı başlatılan soruşturma kapsamında haklarında dava açılan 19'u tutuklu 22 şüphelinin yargılanmasına başlandı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz